لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

بانک جهانی تصویر مناسبی از اقتصاد ایران ارائه نمی دهد


تازه ترین پیش بینی بانک جهانی از چشم انداز جهانی اقتصاد در سال جاری میلادی، سهم اقتصاد ایران را به دلیل آن چه «انزوای اقتصادی روز افزودن نامیده» چشم گیر نمی داند.
بر اساس گزارش این نهاد جهانی،که روز پنج شنبه ۱۳ ژانویه منتشر شد، نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی ۱ و نیم درصد بر آورد کرد.
نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۰۸ ، دو و ۳ دهم درصد، و سال ۲۰۰۹ ، حدود یک و ۴ دهم درصد گزارش شده است.
بانک جهانی هم چنین، در گزارش نیم سالانه چشم انداز اقتصادی جهان، از ادامه کاهش سرمایه گذاری مسقیم خارجی در ایران در سال آتی خبر داد.
به اعتقاد اين موسسه طي سال‌هاي آتي ورود سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي در ايران نوسان خواهد داشت به‌طوري كه انتظار مي‌رود در سال آتي يك ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلار سرمايه مستقيم خارجي وارد كشور شود.
این در حالی است،که براساس اعلام بانک جهانی، سرمایه گذاری خارجی در ایران در سال گذشته میلادی به ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار رسید، که ۳ و ۸۴ صدم درصد نسبت به ۳ میلیارد و ۱۶ میلیون دلار در سال ۲۰۰۹ کاهش داشته است.
پیش بینی بانک جهانی از عدم افزایش تولید ناخالص داخلی ایران، و کاهش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در شرایطی منتشر می شود،که علی لاریجانی،
رئیس مجلس شورای اسلامی، از بدهکاری سنگین دولت به پیمانکاران بخش خصوصی ابراز تاسف می کند.
ایرج ندیمی، معاون حقوقی امور مجلس و استان های وزارت صنایع و معاون نیز، از الزام اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها سخن می گوید ، و عدم اجرای این طرح را مساوی با روبرو شدن با بحرانی بزرگ ارزیابی می کند.
پیش تر محمد مهدی شهریاری ، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شواری اسلامی، در گفت و گو با پارلمان نیوز (۲۱ دی ماه)، گفت:
«قیمت هایی که برای اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها اعلام شده است نشان می دهد که قرار است ۲۰ هزار میلیارد دلار طی ۳ ماه از مردم گرفته شود و این به آن معناست که اگر این قانون طی یک سال ادامه داشته باشد و دولت در هر ۳ ماه ۲۰ هزارمیلیارد درآمد داشته باشد در طی یک سال از محل آزاد سازی قیمت ها ۸۰ هزار میلیارد تومان درآمد خواهد داشت.»
با این وجود محمد نهاوندیان، رئیس اتاق بازرگانی ایران، بامداد روز جمعه ۲۴ دی ماه، در گفت و گو با خبرگزاری مهر درباره پیش بینی خود از اقتصاد ایران در
سال ۹۰ که هم زمان با سال دوم اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها است ؛ تنها به این جمله بسنده کرد که این سئوال سختی است و اجازه خواست به آن جواب ندهد.

XS
SM
MD
LG