لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۴

ایران بر کرسی ریاست اوپک تکیه زد


مسعود میر کاظمی وزیر نفت ایران، باآغاز سال جدید میلادی رسما بر کرسی ریاست سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) تکیه زد.
ایران از سال ۱۹۷۵ میلادی که ریاست اوپک در آن زمان به عهده جمشید آموزگار بود، تا کنون ریاست این سازمان را به عهده نداشته است.
ریاست اوپک یک سمت مدیریتی اداری و بیش تر تشریفاتی است و بار سیاسی ندارد.
ایران ریاست یک ساله خود بر اوپک را در حالی آغار می کند، که محمد علی خطیبی نماینده ایران در این سازمان، بامداد روز شنبه ۱۱ دی ماه، در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) نوسان فعلي قيمت نفت را بر پايه عوامل بنيادين بازار
ندانست و اظهار داشت:
«در حال حاضر به دليل عوامل بنيادين نيست كه قيمت نفت به ۸۹ تا ۹۱ دلار رسيده است بلكه سرمايي كه غرب را فرا گرفته است و اقتضائات فصلي در اين افزايش قيمت بي تاثير نبوده‌اند.»
به گفته سفیر ایران در اوپک، «ارزش خريد ۹۰ دلار در حال حاضر بر مبناي قيمت‌هاي پايه سال ۲۰۰۰ میلادی با ۵۰ دلار برابر است يا بر مبناي قيمت‌هاي پايه دهه هفتاد اين ۹۰ دلار تنها به اندازه ۱۰ دلار آن دوره قدرت خريد دارند.»
مروری بر نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی آماری نسبتا جدید از وضعیت تولید نفت ایران به دست می دهد. در این گزارش به نقل از وزارت نفت آمده تولید نفت ایران از ۴ میلیون و ۵۲ هزار بشکه در سال ۸۵، به رقم ۳ میلیون و ۵۲۲ هزار بشکه در بهار امسال کاهش یافته است.
هم چنین صادرات نفت ایران از ۲ میلیون و ۴۸۶ هزار بشکه با کاهشی ۴۸۹ هزار بشکه ای، به مرز ۱ میلیون و ۹۹۷ هزار بشکه کاهش یافته است.
ادامه افت صادرات نفت ایران به کم تر از ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز، جایگاه ایران در میان صادرکنندگان اوپک، از دوم به پنجم کاهش خواهد داد، که با آمارهای فعلی پیش بینی می شود آن زمان چندان دور نباشد.
از سوی دیگر به گزارش دفتر آمار و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران،که روز شنبه ۱۱ دی ماه انتشار یافت، واردات ایران درنه ماهه نخست سال جاري در مجموع به ۴۷ ميليارد و ۷۰ ميليون دلار رسيد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲۶ درصد افزايش يافته است.

XS
SM
MD
LG