لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۷

یارانه ها در ایران هدفمند شد


محمود احمدي ‌نژاد رييس جمهوري اسلامي ايران، امشب مصادف با بيست‌وهفتم آذر ماه سال ۱۳۸۹ هجري شمسي، ضمن حضور در برنامه زنده تلويزيوني، گفت: بخش مهمي از طرح هدفمند كردن يارانه‌ها كه به منزله بزرگ‌ترين طرح قتصادي تاريخ ايران محسوب مي شود، از فردا آغاز مي‌شود.
برخی از روزنامه های تهران، از جمله دنیای اقتصاد و جام جم، روز شنبه ۲۷ آذر ماه، عنوان اصلی صفحه اول خود را، به مصاحبه زنده تلویزیونی محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، که قرار است شب شنبه بعد از خبر ساعت ۲۱ در شبکه اول صدا و سیما حضور پیدا کند، و درباره قانون هدفمند کردن یارانه ها با مردم سخن بگوید ، اختصاص دادند.
سرویس اقتصادی روزنامه تهران امروز، درمطلبی با عنوان، «انتظار برای پاسخ به رموز هدفمندی یارانه ها»نوشته است :
«قرار است امشب رییس جمهور از پیدا و پنهان زوایای هدفمندی یارانه ها بگوید و هر آن چه که تا کنون برای همگان سئوال بوده پاسخ دهد. آن هم سئوالاتی که هیچ مسئولی جز خود رئیس جمهوری یا نمی تواند و یا نمی خواهد به آن پاسخ دهد .»
هم زمان بامداد روز شنبه ۲۷ آذر ماه محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری و رئیس کار گروه ویژه کنترل بازار، در مراسم تودیع و معارفه سرپرست وزارت امور خارجه اظهار داشت:
«در همین ماه و آینده ای بسیار نزدیک، اجرای قانون هدفمندی یارانه ها با محوریت اصلاح قیمت ها آغاز شد. »
محمد رویانیان رییس ستاد مدیریت حمل و نقل کشور نیز، در نشستی خبری روز شنبه ۲۷ آذر ماه، با اشاره به آغاز شمارش معکوس برای هدفمندی یارانه سوخت، گفت:
«هفته جاری، هفته آمادگی برای اجرای هدفمندی یارانه ها خواهد بود».
رییس ستاد مدیریت حمل و نقل کشور هم چنین، از اختصاص ۵۰ لیتر بنزین یارانه ای به خودروهای شخصی تحت عنوان «ویژه حمایتی» در دی ماه سال جاری خبر داد و افزود:
«سهمیه بنزین خودروهای شخصی در دی ماه حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است .»
به گفته این عضو کابینه دولت، سهمیه ویژه وحمایتی با نرخ یارانه ای ۱۰۰ تومان عرضه می شود.

خبرگزاری فارس هم، بعد از ظهر روز شنبه ۲۷ آذرماه از قول یک منبع آگاه که نامش فاش نشده است، از آماده باش کامل وزارت بازرگانی برای اجرای هدفمندی یارانه ها خبر داد.
حسین قضاوی معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز، عصر روز شنبه ۲۷ آذرماه در گفت و گوی تفصیلی با خبرگزاری فارس با تشریح جزئیات جلسه ویژه امروز مسئولان بانک ها در بانک مرکزی از افزایش ساعات فعالیت بانک پس از هدفمندی یارانه ها خبر داد و گفت:
«از آن جا که احتمال اجرای این قانون از فردا وجود دارد، مسئولان بانک ها تا آخرین ساعات امشب در بانک ها می مانند.»
در همین حال روزنامه مردم سالاری در شماره روز شنبه ۲۷ آذر ماه نوشته است:
يک ماه قبل اعلام شد که ریيس جمهور در رابطه با طرح هدفمند کردن يارانه ها با مردم سخن مي گويد، رئيس جمهور در يک برنامه تلويزيوني با مردم سخن گفت اما در رابطه با هدفمند کردن يارانه ها در پاسخ سوال مجري که پرسيد طرح از کي اجرا مي شود؟ گفت: «من هم منتظرم تا زمان اجرا اعلام شود.»
به نوشته این روزنامه، «امشب هم قرار است ریيس جمهور با مردم سخن بگويد و همه احتمال مي دهند آغاز اجراي طرح را اعلام کنند. بايد منتظر بود تا خورشيد عالم تاب غروب کند و ببينيم از پس تاريکي طبيعت از جعبه جادويي تلويزيون چه برخواهد آمد؟!»

XS
SM
MD
LG