لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۳

احتمال افزایش ۳۰ در صدی تورم در ایران


منابع خبری در ایران، بعد از ظهر روز جمعه ۵ آذر ماه با دیگر، از شمارش معکوس برای آغاز قانون هدفمند کردن یارانه ها خبر دادند.
یک مقام مسئول که نامش فاش نشده است، در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سؤال كه گفته مي‌شود محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه هفته جاري آغاز اجراي هدفمندي يارانه‌ها را اعلام خواهد كرد افزود:
به نظر مي‌آيد كه در طول هفته جاري طرح هدفمندي يارانه‌ها آغاز شود.
از دید همین خبرگزاری، شواهد و گزارش‌ها حاكي از اين است كه قيمت حامل‌هاي انرژي تقريبا نهايي شده و تمام جایگزین هاي آن آماده شده است.
گزارش‌هاي رسيده به خبرگزاری فارس، حاكي از اين است كه محمود احمدی نژاد در روز دوشنبه هفته جاري در ميان خبرنگاران در مورد هدفمندي يارانه‌ها سخن خواهد گفت.
محمود احمدی نژاد در سفر اخير استاني خود به زنجان از اعلام جزئيات هدفمندي يارانه ها در آينده نزديك خبر داده بود.

با این وجود عباسعلی نورا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، بامداد روز جمعه ۵ آذر ماه، در گفت و گو با خبرگزاری فارس اظهار داشت:
تاخير دولت در آزادسازي قيمت‌ها موجب ركود در بازار و ابهام در جامعه شده است.
در همین رابطه فرهاد صالحیان مدیر کل حمل و نقل استان تهران در نشست هدفمند کردن یارانه در حمل و نقل جاده ای، ضمن بیان این موضوع که نرخ های جدید حمل و نقل کم تر از یک ساعت پس از آزاد سازی قیمت ها اعلام می شود، افزود:
با توجه به اين كه ممكن است با اجراي اين طرح اندكي قيمت سوخت افزايش يابد، تمام تلاش ما اين است كه كيفيت خدمات در بخش حمل و نقل با آغاز اجراي طرح تغيير نكند به گونه اي كه اگر قيمت سوخت و به دنبال آن نرخ حمل مسافر افزايش پيدا كرد خدمات رساني به مسافران كم نشود.
در همین حال، محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی نیز بعد از ظهر روز جمعه ۵ آذر ماه در گفت و گو با خبرگزاری فارس، افزایش قیمت برخی کالاها را درست دانست، هر چند نرخ تورم را قابل کنترل و کاهش یافتن ارزیابی کرد.
هم زمان خبرگزاری مهر ظهر روز جمعه ۵ آبان ماه، اعلام کرد:
در حالی صاحبان برخی نشان های صنعتی قیمت محصولات لبنی بویژه شیر را افزایش داده اند که علاوه بر اعلام مخالفت سازمان حمایت با افزایش قیمت لبنیات، وزارت بازرگانی نیز اعلام کرد که با هر گونه افزایش قیمت خودسرانه برخورد تعزیراتی می کند.
در همین رابطه، حسن خسته بند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، پیش تر (دوشنبه ۱ آذر ماه) در گفت و گو با خبرگزاری آریا از تورم ۳۰ درصدي که به علت پرداخت يارانه ها به حساب خانوارها و ورود نقدينگي به بازار ايجاد مي شود خبر می دهد.

XS
SM
MD
LG