لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

هزینه ۴۰۰ میلیارد تومانی تعطیلی روز چهارشنبه بر ایران


آلودگی هوا، که اقتصاد ایران را یک روز دیگر تعطیل کرد. واکنش های انتقاد آمیزی را متوجه دولت کرد.
روزنامه تهران امروز در شماره روز چهارشنبه ۳ آذر ماه، در واکنش به همین اقدام نوشته است:
«تعطيل‌كردن يك روز، گره از مشكل بزرگ آلودگي هواي تهران كه بيش از هرچيزي از ناحيه خودروسازان زخم مي‌خورد، باز نمی کند.»
تیتر اصلی صفحه نخست همین روزنامه نیز ، با عنوان «هزینه تعطیلات از جیب اقتصاد ملی» به همین موضوع اختصاص یافته است.
در همین حال، محمد باقر قالیباف شهردار تهران روز سه شنبه ۲ آذر ماه، در حاشیه دهمین کنفرانس بین المللی حمل و نقل و ترافیک در واکنش به تصمیم دولت برای تعطیلی پایتخت اظهار داشت:
«ما از تعطیلی به دلیل آلودگی هوا استقبال می کنیم ولی به اقتصاد کشور لطمه وارد می شود .»
گفتنی است اعلام تعطیلی در چهارشنبه ۳ آذر ماه باعث شد شایعه ای در برخی محافل نقل شود که در آن از تعطیلی روز شنبه آینده خبر داده شده بود .
هم زمان تعدادی از فعالان بخش خصوصی چنین تعطیلی هایی را به زیان اقتصاد ملی دانستند.
در تندترین موضوع گیری، اسدالله عسگر اولادی رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران با اشاره به اعلام تعطیلی روز چهارشنبه در تهران گفت:
«با تعطیلی سه روز آخر هفته جاری و دو روز ابتدایی هفته آتی که در بازارهای جهانی انجام می شود پنج روز اقتصاد ایران به خصوص در پایتخت تعطیل است.»
این در حالی است، که روزنامه جهان صنعت در شماره روز چهارشنبه ۳ آبان ماه، از نگرانی رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران از آینده صادرات کشور خبر داد.
دولت در حالی بر شمار روزهای تعطیل کشور می‌افزاید، که دکتر مسعود نیلی، اقتصاددان و استاد دانشگاه صنعتی شریف اعتقاد دارد که دولت با هر یک روز تعطیل اضافه که در تقویم کشور اعمال می‌کند، ۴۰۰ چهار صد میلیارد تومان به اقتصاد ملی آسیب می‌زند.
برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی نیز هزینه هر روز تعطیلی اضافه را بیش از هزار و ۲۰۰ دویست میلیارد تومان محاسبه کرده‌اند و اعتقاد دارند که بخش عمده این زیان متوجه دولت است و بر کسری بودجه سال بعد می‌افزاید.

XS
SM
MD
LG