لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

فروش ارز به افراد عادی در ایران ممنوع شد


یک مقام عالی رتبه دولتی بار دیگر مدعی شد ، «حجم فعلی ذخایر ارزی ایران در ۳۰ سال گذشته بی سابقه است.»
اصغر ابولحسنی معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد و دارایی، بامداد روز شنبه ۱۷ مهر ماه در گفت و گو با خبرگزاری فارس، برای دومین بار در چند روز اخیر ، از وضعیت مطلوب ذخیره ارزی در کشور خبر داد و گفت:
«اصلا کمبود ارز در کشور وجود ندارد» معاون وزیر اقتصاد و دارایی در واکنش به برخی از اظهارات مبنی بر این که گرانی دلار در هفته های اخیر از برنامه های دولت برای کاهش نقدینگی در کشور بوده است، اظهار داشت:
اگر این هدف را داشتیم اصلا در بازار، ارز عرضه نمی کردیم.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، به خبرنگاران اعلام کرده است:
که قیمت دلار در هفته جاری به حدود ۱۰۳۰ تومان کاهش خواهد یافت.
تنها ۶۹ دقیقه بعد از اظهارات این مقام، به گزارش خبرگزاری فارس، پس از گذشت دو هفته از التهاب بازار ارز با وجود آن که مسئولان اقتصادی از کاهش صف ها برای خرید دلار خبر می دادند امروز نیز هم چنان صف های خرید دلار دولتی با قوت پابرجاست، در عین حال برخی از صرافی ها فروش ارز را به افراد عادی ممنوع اعلام کرده اند.
امروز صرافی ملت روی تابلوی خود به فاصله های برچسب هایی با عنوان «به اشخاص حقیقی ارز پرداخت نمی شود»، چسبانده شده است.
به گزراش همین منبع، ارز دولتی تا ساعت ۱۱ صبح روز شنبه ۱۷ مهر ماه، در اختیار هیچ کدام از صرافی های ملی و ملت و هم چنین صرافی های دارای مجوز از بانک مرکزی قرار نگرفته است و سرانجام این امر موجب ازدیاد جمعیت در مقابل این صرافی ها شده است.
صرافان در توزیع نبود ارز در صرافی های خود می گویند؛ دلار نیامده و منتظریم بانک دلار عرضه و نرخ آن را اعلام کند.
در این بین مشاهدات خبرنگار خبرگزاری فارس حاکی از آن است که ازدحام جمعیت در مقابل برخی صرافی ها طی روز جاری به حدی است که مردم در دو صف خواهران و برادران منتظر خرید دلار دولتی شده اند.
هم چنین برخی از صرافی ها برای جلوگیری از دعوا بین مشتریان خود بر سر نوبت ، تصمیم گرفته اند که لیستی تهیه کرده و نام مشتریان را به نوبت در آن ثبت کنند و از آن طریق با نظم و هماهنگی بیش تری به فعالیت خود بپردازن .
خبرگزاری مهر نیز بعد از ظهر روز شنبه ۱۷ مهر ماه اعلام کرد:
صرافی های وابسته به بانک ها در حالی امروز هر دلار آمریکا را ۱۰۵۵ تومان به صرافی های مجاز می فروشند که از پرداخت دلار به افراد عادی امتناع می کنند ، در عین حال صرافی ها قیمت فروش دلار را ۱۰۶۰ تومان برای مردم اعلام می کنند.
به گزارش این منبع، صرافی بانک ها بر سر درب خود اطلاعیه هایی اعلام کرده اند: «از پرداخت دلار به اشخاص حقیقی ( افراد عادی ) معذوریم.»
صرافی بانک ها هم چنین در اطلاعیه هایی دیگر اعلام کرده اند، به افرادی که در روزهای گذشته ارز دریافت کرده اند، ارز فروخته نخواهد شد، ضمن این که افراد با کارت ملی شخصا برای دریافت اسکناس (دلار) مراجعه کنند؛ در غیر این صورت پاسخ گو نخواهیم بود.
دلار در ایران فقط با کارت شناسایی و در مقابل دریافت ایران چک و چک پول به تعداد ۲۰۰۰ دلار عرضه می شود.
با این وجود محسن عباسی مدیر اداره نظارت بر موسسات پولی غیر بانکی بعد از ظهر روز شنبه ۱۷ مهر ماه، به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از ادامه عرضه نامحدود دلار ۱۰۶۰ تومانی خبر داد و گفت:
مشکلی در تامین ارز صرافی بانک ها و صرافی های آزاد مجاز وجود ندارد.
مدیر اداره نظارت بر موسسات پولی غیر بانکی پیش بینی کرد روند کاهشی قیمت دلار طی هفته جاری ادامه داشته باشد.
این در حالی است، که خبرگزاری مهر بامداد روز شنبه اعلام کرد: «گرچه قیمت دلار بر روی تابلوی صرافی ها ۱۰۶۰ تومان درج شده، اما نرخ در بازار آزاد ۱۰۹۰ تومان است .»
در همین حال محمد رضا رحیمی معاون اول رییس جمهوری عصر روز شنبه ۱۷ مهر ماه در حاشیه مراسم اختتامیه دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت تهران در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال مبنی بر این که آیا قیمت ارز افزایش پیدا می کند یا نه؟ تاکید کرد:
وعده می دهم قیمت ارز هرگز بالا نخواهد رفت و در نقطه مطلوب متوقف خواهد شد.
معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران، تصریح کرد:
هر چند اخیرا در بازار اخلالی به وجود آمد ولی دولت نشان داد که بر اوضاع مسلط است و بنده وعده می دهم که قیمت ارز بالا نخواهد رفت.

XS
SM
MD
LG