لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۱:۲۰

دولت بر تفاهمنامه مالیاتی با بازاریان تاکید کرد


نیمی از اصناف اظهار نامه مالیاتی خود را برای سال ۱۳۸۸ ارائه کردند. به گزارش خبرگزاری مهر، برای نخستین بار در ایران بیش از شصت هزار مودی تا ساعت ۱۸ پنج شنبه اظهارنامه های خود را به صورت الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی ارائه کردند.
شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی به ایرنا خبرگزاری جمهوری اسلامی خبر داد که تا ظهر جمعه بیش از ۱ یک میلیون و ۲۵۰ هزار اظهار نامه مالیاتی توسط اصناف کشور به ادارات کل مالیاتی ارائه شده است.
آقای حسینی تاکید کرد: ۹۰ درصد اظهار نامه های مالیاتی اصناف بر اساس واقعیت بوده است.
سخنگوی اقتصادی دولت توافق نهایی حاصل شده با اصناف را شامل افزایش ۱۵ درصدی مالیات اصناف نسبت به مالیات قطعی سال ۸۷ و باز بینی و رسیدگی درصدی از پرونده های مالیاتی مودیان اعلام کرد.
قاسم نوده فراهانی رئیس شورای اصناف کشور در گفت و گو با خبرنگار اصناف خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، درباره تعطيلي روزهاي اخير بازار تهران به ويژه كسبه سبز ميدان گفت: اين تعطيلي‌ها تمام شده و تا اين لحظه گزارش و يا تماسي براي ادامه تعطيلي‌ها به دست ما نرسيده است و كسبه بر سر كار خود حاضر و مشغول به فعاليت هستند.
رييس شوراي اصناف كشور در پاسخ به اين پرسش كه دليل تعطيلي كسبه بازار چه بود است؟ تنها به اين جمله بسنده كرد كه درباره ماليات‌ها ديگر مشكلي وجود ندارد و توافق شوراي اصناف كشور با سازمان امور مالياتي توافقات بسيار خوبي است، لذا ديگر حرف و حديثي در باره ماليات‌هاي نخواهيم داشت.

هم زمان روز جمعه گزارش های گوناگونی در خبرگزاری های ایران در این زمینه منتشر شده است. ایرنا در دو گزارش به «به استقبال جامعه ی اصناف کشور از مالیات سال ۸۸ » و این که «مجامع صنفی از توافق مالیاتی سال ۸۸ رضایت دارند» پرداخته است. فارس به نقل از محمود آفاقی رییس مجمع صنفی ارومیه اعلام کرد «اصناف ارومیه با پذیرش تفاهمنامه اخیر مالیاتی، اظهار نامه را تحویل داده اند» همین منبع از قول سید رضا نور بخش مدیر کل امور مالیاتی استان اصفهان از «وصول ۹۹۰ میلیارد ریال مالیات از اصناف اصفهان در سال ۸۸ خبر داد» . به گزارش خبر گزاری مهر «اصناف فارس نیز از تفاهمنامه مالیاتی حمایت کردند» و ایلنا خبر گزاری کار ایران ، از «همراهی اصناف و بازاریان تبریز با دولت در تعیین نرخ مالیاتی» سخن گفت.
هر چند عبدالله افشاری عضو هیئت رئیسه شورای اصناف کشور روز جمعه در واکنش به پرسش خبر گزاری فارس در زمینه تفاهم مالیاتی و امکان باز شدن بازار روز شنبه گفت: اگر دوستان سعه صدر داشته باشند می توانند بازار را باز کنند چرا که همه چیز با مفاهمه و گفت و گو حل می شود و با تعطیلی بازار هیچ مشکلی را حل نمی کند.
روزنامه مردم سالاری در شماره روز پنج شنبه خود ۲۴ تیرماه به قلم بهاره جوادی در گزارشی با عنوان کابوس مالیات نوشته است: چند روزي است که به واژه هاي ماليات و اظهار نامه مالياتي بر مي خوريم. در اتوبان ها روي بيل بردها مي خوانيم:«ماليات دروازه هاي استقلال دولت است» به راستي استقلال دولت با ماليات رابطه مستقيمي دارد؟ هر شرکت يا هر صنف يا حتي هر مغازه داري را مي بينيم هنگام بازشدن بحث ماليات و اظهار نامه مالياتي، شروع به آه و ناله مي کند و درآمد واقعي خود را پنهان کرده و دم از زيان مي زند به راستي علت چيست؟
در همین حال واحد اطلاعات اکونومیست در تازه ترین گزارش خود از افزایش ۲۰۰ میلیون دلاری بدهی های خارجی ایران در سال جاری خبر داد.
این در حالی است که محمد جواد محقق عضو پژوهشکده وزارت اقتصاد در گفت و گو با خبرگزاری فارس مطرح کرد: دولت نه تنها بزرگ ترین سپرده گذار شبکه بانکی است بلکه بزرگ ترین بدهکار به شبکه بانکی کشور است.

XS
SM
MD
LG