لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

نسخه تهران برای طراحی نظام مالی جهان و تاکید گروه ۸ بر تحریم ها


شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی در پنجمین اجلاس هیئت عامل بانک توسعه اسلامی که در شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد، پیشنهادات ۷ گانه تهران برای طراحی مجدد نظام مقررات مالی و کاهش اثرات منفی بحران جهانی را به هیئت مدیره بانک توسعه اسلامی ارائه کرد. این پیشنهادات شامل: «ترویج مدل های مالی و اقتصاد اسلامی»، «تقویت منابع بانکی»، «همکاری بازارهای بورس کشورهای اسلامی» ، «گسترش کار برد ابزارهای مالی اسلامی» ، «از بین بردن موانع تجاری و کاهش تعرفه ها» ، «تبادل و استفاده از ارزهای داخلی در تبادلات اقتصادی میان کشورهای اسلامی» و «تشکیل صندوق اسلامی» است.
آقای حسینی هم چنین در گفت و گو با خبرگزاری ترند جمهوری آذربایجان گفت: تحریم ها علیه ایران نه تنها تاثیر منفی بر اقتصاد نداشته بلکه منجر به بهبود وضعیت اقتصادی ایران شده
است.
هم زمان به نوشته ایلنا خبرگزاری کار ایران، میزان صادرات نفت ایران طی سی سال گذشته به نصف کاهش یافته است. بر اساس این گزارش، تهران طی سال های اخیر همواره افزایش ظرفیت تولید نفت خود را هدف گیری کرده است به طوري كه در قالب برنامه‌ها سوم و چهارم دستيابي به ظرفيت توليد ۵ ميليون بشكه در روز را مد نظر قرار داده اما همواه اين مهم به دليل برخي شرايط موجود و تحريم‌ها و نبود سرمايه‌گذاري كافي و عملی نشده است.
در این حال حسن ونایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ، به خبرگزاری فارس اطلاع داد: ۶۰ درصد از اهداف برنامه چهارم تحقق نیافته است. این مقام لایحه دولت در زمینه برنامه پنجم توسعه را عباراتی دانست که بود و نبود آن ها تاثیر چندانی در لایحه ندارد.
محمد حسین فرهنگی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، و عضو کمیسیون تلفیق مجلس نیز در گفت و گو با همین منبع بیان داشت: ساز و کارهای رسیدن به شاخص ها در لایحه برنامه پنجم توسعه مشخص نیست.
این در حالی است که گروه ۸ بر لزوم اجرای تحریم ایران تاکید می کند و خواهان اجرای بین المللی تحریم های شواری امنیت علیه ایران است.

XS
SM
MD
LG