لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۸

سیر نزولی اقتصاد ایران و وابستگی بیشتر به نفت


محمد رضا باهنر معاون نظارتی مجلس، در همایش شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، با انتقاد از اوضاع اقتصادی کشور رشد اقتصادی سال ۸۸ را ، ۱ و نیم درصد دانست. آقای باهنر با اشاره به رشد اقتصادی ۲ و نیم درصدی سال ۸۷ گفت: این رقم با رشد تعیین شده ۸ درصدی یا ۸ و نیم درصدی برنامه چهارم توسعه اختلاف فاحشی دارد.
رئیس کمیسیون تلفیق مجلس، با اشاره به تحقق نیافتن رشد اقتصادی کشور در برنامه چهارم اعلام کرد: هنوز در طول برنامه چهارم جمع بندی که بتواند رشد اقتصادی کشور را مشخص کند انجام نگرفته است.
این نماینده مجلس تاکید کرد، برای دستیابی به اهداف چشم انداز ۲۰ ساله اقتصاد ایران می بایست رشد اقتصادی ۱۳ تا ۱۴ درصدی داشته باشد.
این در حالی است که ۳ تن از نمایندگان مجلس آقایان محمد رضا خباز ، کاظم فرهمند و غزت الله یوسفیان که در کمیسیون های اقتصادی، کشاورزی، و برنامه و بودجه مجلس عضویت دارند، در گفت و گو با روزنامه اقتصاد پویا روز چهارشنبه دوم تیر ماه، برنامه پنجم توسعه را دچار بیماری کلی گویی دانستند.
محمد رضا خباز عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، مهم ترین اشکال این لایحه را عدم واقع بینی در تنظیم آن ارزیابی کرد. و این لایحه را بلند پروازنه و آرمانی دانست.
هم زمان عبدالرضا رحمانی فضلی رئیس دیوان محاسبات کشور، در دومین نشست مشترک دبیران شورای دستگاه های نظارتی استان ها، از افت ۸ درصدی تولید نفت، در کنار افزایش ۲ درصدی افزایش مصرف نفت خبر داد. این مقام در جریان این نشست پرسید چرا روز به روز دولت بزرگ تر و وابستگی به نفت بیش تر می شود ؟
در همین حال خبرگزاری مهر به نقل از گلف نیوز، از چراغ سبز امارات متحده عربی به واشنگتن برای همکاری در راستای قطعنامه تحریم ها خبر می دهد و نوشته است: در صورت اثبات ارتباط هر شرکتی در این امیر نشین با نهادها و افراد ایرانی مورد تحریم آن شرکت بلافاصله تعطیل می شود.
دوبی مهم ترین دروازه ای ورود کالا به ایران است.

XS
SM
MD
LG