لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۳

سیر نزولی ارزش پول ملی ایران


اسکناس ۱۰ هزار تومانی رونمایی شد البته حذف ۳ صفر از پول ملی به بعد از هدفمند کردن یارانه ها موکول شد. محمود احمدی دبیر کل بانک مرکزی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: مردم اسکناس ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی می خواهند. این مقام اعلام کرد بانک مرکزی انتشار اسکناس درشت تر و حتی بالاتر از ۱۰ هزار تومانی را نیاز جامعه می داند.
روزنامه خبر در شماره روز چهارشنبه ۲ تیر ماه در این زمینه نوشته است: سومین اسکناس بزرگ اقتصاد ایران با واحد ریال منتشر شد، اسکناسی که با آن می توانید «با مراجعه به یک قصابی با ارائه سه برگ از آن حدود ۲ کیلو گوشت گوسفندی با استخوان دریافت کنید یا به جای آن یک بسته نیمه کیلویی چای نه چندان اعلای خارجی از بقالی خرید کنید .»
روزنامه ابرار اقتصادی نیز در شماره روز چهارشنبه خود از قول دبیر کل بانک مرکزی نوشته است: «حجم اسکناس در ایران حدود ۱۰۰ برگ است که این رقم در قیاس با سایر کشورها بسیار چشم گیر است.»
پیش تر زهرا نصراللهی عضو هیات علمی دانشگاه یزد در مبحث مربوط به رابطه نقدینگی و تورم در ایران در گفتگو با خبرگزاری فارس گفته بود: قدرت پایین جذب اقتصاد نقدینگی را به تورم تبدیل کرد.
در همین حال بر اساس گزارش گمرک ایران در دو ماهه نخست امسال بیش از ۲۱۴ میلیون دلار طلای خام وارد کشور شده است. که نشان از افزایش ۱۰۰ درصدی واردات طلا دارد
هم زمان از بهای طلا و سکه کاسته شد. هر اونس طلا ۱۸ عیار به ۳۰۸ هزار و ۴۰۰ تومان، و هر قطعه سکه بهار آزادی طرح جدید ۳۰۸ هزار تومان معامله شد.
هر چند قیمت دلار آمریکا به ۱۰۴۸ تومان افزایش یافت.
هم زمان انتشار تازه ترین گزارش بانک مرکزی از قیمت اقلام خوراکی، بار انتقاداتی را برانگیخت. به نوشته روزنامه تهران امروز « گزارش بانک مرکزی اختلاف زیاد قیمت کالاها در میادین شهرداری تهران با خرده فروشی ها را بیش از گذشته نمایان ساخته است.»
این در حالی است که به گفته محمود بهمنی رییس بانک مرکزی، اجاره بهای مسکن و مواد خوراکی با ۵۷ درصد بیش ترین تاثیر را در تورم دارند. هم زمان شاهد افزایش اجاره بهای مسکن در تهران از ۱۰ تا ۲۰ درصد در قیاس با سال گذشته هستیم .
با این وجود شمس الدین حسینی سخنگوی اقتصادی دولت در تازه ترین نشست خبری خود گفت: هیچ خدشه ای بر نرخ تورم ۹ و ۹ درصدی اعلامی بانک مرکزی وارد نیست.
با وجود آن که از دید محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی ایران، نرخ سود بانکی می بایست بر اساس نرخ ارز و تورم تعیین شود. به گفته وزیر اقتصاد نرخ سود بانکی بر اساس نوع عقد و سود آوری تعیین خواهد شد.

XS
SM
MD
LG