لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۹

تعطیلی ۵۰ درصدی واحدهای تولیدی و نیاز تهران به سرمایه گذاری


ضوابط اجرایی بودجه ۸۹ که با دو ماه تاخیر ابلاغ شد مشکلات بسیاری را برای دستگاه های اجرایی کشور جهت اجرای برنامه ها و پروژه های سال جدید به وجود آورده است جهان نیوز ضمن اشاره به این نکته از احتمال تاخیر بی سابقه در طرح ها و برنامه های دولت خبر می دهد .
جهان نیوز با اشاره به این نکته، که تاکنون حقوق و مزایای کارمندان نیز به صورت علی الحساب طبق ضوابط بودجه ای سال قبل پرداخت شده و احتمالا در این ماه رقم افزایش حقوق و معوقات در حساب کارمندان منظور خواهد شد، نوشته است: با توجه به این که امسال دولت در نظر دارد طرح هدفمند کردن یارانه ها را نیز کلید بزند، یکی از عوامل تأخیر نیز از جانب مسئولان دولتی این مسأله عنوان می شود.
هم زمان احمد توکلی رییس مرکز پژوهش های مجلس و نماینده تهران با انتشار نامه ای در سایت الف خطاب به روسای قوای مجریه و مقننه خواستار بازنگری در تدوین و تصویب لایحه برنامه پنجم توسعه شد و در این زمینه هشدار داد.
حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد نایب رییس مجلس در مراسم راه اندازی دومین ریل باس ارم ساخت داخل در مسیر تهران قزوین اظهار داشت: تحقق رشد اقتصادی برنامه پنجم نیازمند ۱۰۰۰ میلیارد دلار سرمایه است.
این در حالی است که اعضای کمیسیون تلفیق برنامه پنجم انتخاب شده اند و مجلس عملا کار بررسی این لایحه را آغاز کرده است.
در همین حال محمد رضا سبز علی پور ریاست مرکز تجارت جهانی ایران در گفت و گو تلفنی با ایلنا، خبرگزاری کار ایران، تاکید کرد که مطمئنا تصویب مکرر قطعنامه ها موجب می شود تا کشورهای جهان در معاملات اقتصادی خود با شرکت های ایرانی تجدید نظر کنند.
تهران در تازه ترین واکنش خود در این زمینه قطعنامه تحریم را غیر قانونی خواند.
هم زمان از سوی شورای نگهبان اساسنامه سازمان هدفمند سازی یارانه ها مجددا مغایر اصل ۸۵ قانون اساسی شناخته شد. هر چند حجت الاسلام میر تاج الدینی معاون رییس جمهوری در امور مجلس در نشست هدفمند کردن یارانه ها که توسط پژوهشکده امور اقتصادی برگزار شد، خواهان افزایش سرعت کار برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها شد.
این مقام در نشست خبری بررسی فرایند اجرایی قانون هدفمند کردن یارانه ها بیان داشت: طرح تحول اقتصادی در گرو تدوین نظام اقتصادی کار آمد و منصفانه است این سخنان در حالی بیان می شود که سایت کلمه با نگاهی به گزارش اقتصادی اتاق بازرگانی از «روزهای بحرانی برای تولید ایرانی» خبر می دهد بر اساس این گزارش ۵۰ درصد واحدهای تولیدی در اکثر مناطق صنعتی کشور در حال تعطیلی یا در آستانه تعطیلی هستند و یا با کم تر از ۳۰ درصد ظرفیت اسمی خود مشغول به کار اند.

این در حالی است که اسدالله عسگر اولادی رییس اتحادیه خشکبار در گفت و گو با خبرگزاری فارس از کاهش صادرات پسته ایران خبر داد.
و به گزارش خبرگزاری مهر سوآپ نفت خام در ایران متوقف شده است و ۴ شرکت خارجی مذاکرات خود را با برخی از رقبا برای دور زدن ایران آغاز کرده اند.
در چنین فضای عبدالرضا رحمانی رییس دیوان محاسبات کشور در جمع مدیران دستگاه های اجرایی در خرم آباد مطرح کرد اگر روزی نفت ایران را نخرند چه باید کرد؟

XS
SM
MD
LG