لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۴۹

تحریم ها و سهم ۸ درصدی تهران در شرکت نفت انگلیسی


تهران هم چنان بر مدیریت تحریم ها تاکید دارد اصغر ابوالحسنی معاون وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران از عادت کردن ایران به تحریم های اقتصادی سخن گفت
و شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد نیز در حاشیه نشست شورای پول و اعتبار از قدرت اقتصاد ایران برای مقابله با تحریم ها خبر داد.
آقای وزیر در گفت و گو اختصاصی با ایرنا خبرگزاری جمهوری اسلامی بیان داشت تحریم کنندگان قصد دارند برتری های اقتصادی ایران را کمرنگ جلوه دهند وزیر اقتصاد ضمن اشاره به تلاش دولت برای اجرایی کردن قانون یارانه ها از اول نیمه دوم سال در گفت و گو با خبرگزاری مهر با تاکید بر این که نظام ناکار آمدی فعلی پرداخت یارانه ها تولید ثروت در کشور را مختل کرده است، از هدفمند کردن یارانه ها به عنوان رازگشایی اقتصاد یاد کرد که اقتصادکشور را از مسیر و آدرس غلط فعلی نجات می دهد.
هم زمان حجت الاسلام محمد حسن ابوترابی نایب رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه استان قزوین گفت نیمی از منابع نفت و گاز در داخل کشور مصرف می شود در حالی که گزارش ها از به تاخیر افتادن پروژه های پالایشگاهی ایران حکایت دارد.
بر اساس آمارهای سازمان بنادر و دریانوردی میزان صادرات نفت ایران از بنادر کشور در دو ماهه اول امسال به یک میلیون و ۸۴۰ هزار تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است.
این در حالی است که از دید مسعود درخشان کارشناس ارشد در حوزه انرژی و عضو علمی دانشگاه علامه طباطبایی حفظ میزان تولید فعلی نفت ایران تا پایان سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام را به یک معجزه نیاز دارد.
ایلنا، خبرگزاری کار ایران، نیز گزارشی را از رضا غیبی منتشر کرده که در آن می خوانیم : "طی ۵ سال گذشته طرح های نیمه کاره پارس جنوبی طبق زمان بندی ها به اتمام نرسیده است و به رغم کسب نزدیک به یک سوم در آمد نفتی در یک صد سال گذشته باز هم برای به سر انجام رساندن پروژه ها، دست به دامن شرکت های خارجی شده ایم.
مجله معتبر تایم در تازه ترین شماره خود در ۲۶ بیست و ششم خرداد ماه شانزدهم ژوئن مطلبی با عنوان "هم آغوشی با دشمن" منتشر ساخته که در قسمتی از این گزارش می خوانیم با وجود آن که به واسطه تحریم های مجامع بین المللی شرکت انگلیسی بی پی نیز از سرمایه گذاری در داخل ایران امتناع می ورزد.
شریک جدی شرکت ایرانی سوییسی "نفت ایران" در خارج از مرزهای کشور به شمار می رود. بر اساس این گزارش شرکت نفت ایران بیش از ۲۴ میلیون از سهام بی پی را به ارزش تقریبی ۷۷۵ میلیون دلار در اختیار دارد که معادل با ۸ درصد از سهام عادی شرکت بریتیش پترولیوم محسوب می شد .
بهای جهانی نفت بامداد روز جمعه به وقت شرق آمریکا به محدوده ۷۶ دلار به ازای هر بشکه افت کرد. و بهای سبد نفتی اوپک نیز به محدوده ۷۵ دلار کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG