لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

در پرونده بانک سرمایه ۳۱ متهم دیگر محاکمه می‌شوند


در ادامه روند رسیدگی به پرونده های فساد اقتصادی در ایران، دوباره پرونده بانک سرمایه برای رسیدگی باز شده و قرار است ۳۱ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه محاکمه شوند

خبرگزاری ایرنا روز شنبه ۲۱ اردیبهشت گزارش داد که دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه سه شنبه ۲۴ اردیبهشت در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی اسدالله مسعودی مقام برگزار می‌شود.

از جمله ۳۱ متهم این دادگاه «محمدهادی رضوی دائر» است که اتهامش مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تحصیل مال از طریق نامشروع است. همچنین احسان دلاویز نیز به معاونت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق معاونت تحصیل مال از طریق نامشروع متهم شده است. محمدرضا خانی، مدیرعامل و عضو هیات مدیره وقت بانک سرمایه هم بر مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق مشارکت در خیانت در امانت متهم است.

پیش از این سه متهم اصلی این پرونده یعنی «علی بخشایش» مدیرعامل سابق بانک سرمایه، «پرویز کاظمی» رئیس سابق هیئت مدیره این بانک و وزیر رفاه دولت نهم و «محمدرضا توسلی» عضو سابق هیئت مدیره بانک سرمایه به ۲۰ سال زندان، شلاق و انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.

اما این محکومان در زمان اجرای حکم به گفته قاضی به طور همزمان سکته کردند اگر چه ایرنا به نقل از پزشکی قانونی گزارش داد که آن‌ها «می‌توانند زندان را تحمل کنند» ولی هنوز خبری درباره اجرایی شدن این حکم رسانه‌ای نشده است.

پرونده بانک سرمایه بیش از ۷۰ متهم دارد، از جمله حسین هدایتی سرمایه‌دار معروف ایرانی که در رابطه با این پرونده و به دلیل بدهکاری هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به این بانک مورد محاکمه قرار گرفته است.

موضوع پرونده بانک سرمایه مربوط به صندوق ذخیره فرهنگیان است. پرونده فساد در این بانک در شرایطی است که فرهنگیان بازنشسته از سال گذشته تا کنون بارها برای گرفتن حقوق ضایع شده خود تجمع‌های اعتراضی برپا کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG