لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

تلاش تهران برای حذف دلار و یورو از سبد نفتی


در شرایطی که کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روز پنج شنبه، بر سر تحریم های تازه ای که صنایع نفت و گاز ایران را هدف می گیرند به توافق رسیدند، تهران تلاش می کند یورو و دلار را از معاملات نفتی اش خارج کند.

خبرگزاری رویترز بامداد جمعه ۲۳ ژوئیه، از مذاکرات ایران و چین در زمینه استفاده از واحد پول چین، یوآن، در معاملات نفتی تهران خبر داد.

پیش تر رویترز اعلام کرده بود که ایران از درهم امارات متحده عربی، در مبادلات نفتی استفاده خواهد کرد . همین منبع از قول سلطان ناصر السویدی، رئیس بانک مرکزی امارات متحده عربی، ضمن اظهار تعجب از احتمال تغییر یورو به درهم امارات در معاملات نفتی ایران، آن را «بیش تر یک شوخی» دانست.

محمد رضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری، در حاشیه ارایه گزارش آنکتاد ( سازمان کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل متحد ) روز پنج شنبه در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر بهره گیری از درهم امارات برای فروش نفت گفت ایران از هر ارزی برای فروش نفت استفاده می کند .به گفته وی ایران خواستار از رده خارج شدن دلار و یورو در مبادلات است. معاون اول رئیس جمهوری می گوید تهران با تمام کشورها به جز اسرائیل رابطه برقرار می کند.

هر چند به گفته اکبر ترکان مدیر عامل پیشین شرکت نفت و گاز پارس و وزیر دفاع کابینه نخست هاشمی رفسنجانی که در کابینه دوم هاشمی نیز صدارت وزارت خانه راه و ترابری را عهده دار شد، ایران برای آن که مشتریان را به خرید نفت خود جلب کند مجبور به دادن تخفیف هایی شده است.

بر اساس آمار منتشر شده توسط وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران، تهران نفت را به مشتریان اروپایی خود بشکه ای ۳ تا ۷ دلار ارزان تر از دیگر کشورهای تولید کننده نفت می فروشد.

سرویس اقتصادی خبرگزاری آریا، براساس آخرین آمار امور بین الملل شرکت نفت ایران اعلام کرد بهای نفت صادراتی ایران ۳۰ تیر ماه جاری، در قیاس با روز قبل از آن، با ۵۳ سنت افزایش به ۷۲ دلار و ۶۷ سنت برای هر بشکه رسید.

این در حالی است که حمید رضا کاتوزیان رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه ۲۸ تیرماه به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری مهر گفت: در قبال تذکر مجلس در خصوص عدم ارائه قرار داد گازی ایران و پاکستان هنوز پاسخی دریافت نکردیم.

سید عماد حسینی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس نیز در گفت و گو با همین منبع در بامداد روز جمعه ۱ یکم مرداد ماه با اعلام این که مهلت دولت برای ارائه اساسنامه شرکت ملی نفت و روشن کردن رابطه مالی میان شرکت نفت و دولت تمام شده است، از اقدامات بعدی مجلس که شامل احضار وزیر نفت به صحن مجلس است، خبر داد.

هم زمان خبرگزاری فارس نیز در گزارشی به عدم ارائه اساسنامه نفت تا پایان تیر ماه پرداخته و این نکته را بیان می کند که حدود ۲۳ سال است که با وجود تاکید هر ساله قانون بودجه کل کشور ارائه نشده است.

عدم ارائه اساسنامه جدید شرکت نفت ، انتقاد مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را نیز به همراه داشته است.

در همین حال محمد رضا خبار سخنگوی کمیسیون اقتصادی و عضو فراکسیون خط امام مجلس در گفت و گو با ایلنا خبرگزاری کار ایران ، با بیان این موضوع که قبح دورغ گفتن ریخته، اظهار داشت: «این که دولت می گوید حساب ذخیره ارزی محرمانه است به خاطر این است که چیزی در آن باقی نمانده است.»

این در حالی است که دولت نهم آقای احمدی نژاد رکورد دار بالاترین درآمد نفتی تاریخ ایران است.

XS
SM
MD
LG