لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

ابهام در توافق مالیاتی بازاریان با دولت


بحث بر سر مناقشه مالیاتی بازاریان با دولت همه چنان ادامه دارد. گزارش های رسمی حکایت از آن دارد که ۹۰ درصد از اتحادیه ها توافقنامه مالیاتی را امضا کرده اند و حتی برخی از رسانه ها نزدیک به دولت به مانند روزنامه جام جم در شماره روز یکشنبه ۲۷ تیرماه خود از آغاز داد و ستد اصناف از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه خبر می دهد .

سایت الف متعلق به احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به «پشت پرده اختلاف بازار تهران با سازمان مالیاتی» پرداخته و اعلام کرده است: مشكل اصلی اصناف بازار سنتی تهران با توافق شورای اصناف و سازمان امور مالیاتی، نه بر سر نرخ افزایش مالیات ها بلكه بر سر اجازه بررسی تصادفی ۱۰ درصد حساب ها و دفاتر حجره داران بازار تهران بوده است به گزارش این منبع در اعتراض اخیر بازار سنتی تهران، یك تشكل سیاسی پرنفوذ و مشهور اصولگرا نقش اصلی را ایفا كرد و دولت نیز بجای شفاف كردن موضوع برای افكار عمومی و ایستادگی در برابر زیاده خواهی و رانتجویی حجره داران بازار تهران، خیلی سریع عقب نشینی كرد تسلیم فشارهای آن ها شد.

روزنامه ایران در شماره روز یکشنبه ۲۷ تیرماه خود از سهم ۵ درصدی اصناف از کل در آمد مالیاتی کشور پرده برداشته است. به نوشته این منبع سال گذشته جامعه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری اصناف ایران پرداخت مالیاتی شان فقط هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان بوده در حالی که جامعه ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری حقوق بگیران ۲ هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان به دولت مالیات دادند. که بر این اساس اصناف نصف حقوق بگیران مالیات می دهند .

هم زمان محمود شکری معاون عملیاتی سازمان امور مالیاتی کشور بعد از ظهر روز یکشنبه در گفت وگو با خبرگزاری فارس گفت: در آمد مالیاتی دولت در سال جاری نسبت به سال قبل از رشدی معادل ۱۸ درصد برخوردار است .

روزنامه تهران امروز نیز در شماره روز یکشنبه ۲۷ تیر ماه خود در «یاداشت اول» به قلم حسام الدین کاوه به حاشیه مناقشه مالیاتی پرداخته و نوشته است: هنوز نظام مالیاتی در کشور ما چندان که باید و شاید از وضوح و شفافیت برخوردار نیست و افزون بر این کسی نمی داند در طول سال چقدر مالیات مستقیم پرداخت کرده و چقدر مالیات غیر مستقیم .

در قسمت دیگری از سرمقاله این روزنامه می خوانیم: متاسفانه برخی از مقامات رسمی سازمان مالیاتی کشور با عنوان این موضوع که «بحث بستن بازار ارتباطی به موضوع مالیاتی ندارد» سرنا را از سر گشادش زده‌اند. تبدیل یك اعتراض ساده حتی به قیمت بستن بازارها، به یك موضوع غیرصنفی، خطای بزرگی است كه برخی از مقامات رسمی سازمان امور مالیاتی مرتكب شده‌اند.

محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران در سی و پنجمین نشست هیئت نمایندگان اتاق ایران با اشاره به این موضوع که بر اساس برنامه سوم توسعه دولت ها موظف بوده اند مازاد در آمد نفت را برای توانمند سازی بخش خصوصی به صندوقی واریز کنند سهم بخش خصوصی در عملکرد حساب ذخیره ارزی را در ۹ سال اخیر، فقط ۹ نه و ۷ در صد عنوان کرد.
آقای نهاوندیان اظهار داشت: در شرایطی که هزینه های دولت افزایش پیدا می کند هیچ دونده ای نمی تواند به این دونده تیزپا برسد.

در همین حال مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه توضیحات مهدی غضنفری وزیر بازرگانی درباره واردات بی رویه کالاها و محصولات خارجی را نپذیرفت.

وزیر بازرگانی دولت دهم در جلسه علنی مجلس با تکیه به آمار سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران از افزایش ۲۷ درصدی صادرات و کاهش ۱۸ درصدی واردات محصولات کشاورزی خبر داد.

سید حسین نقوی حسینی نمانیده ورامین آمار وزیر بازرگانی را غیر واقعی خواند. حسن ونایی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز در این زمینه گفت: وزیر بازرگانی چشم در چشم نمانیدگان دروغ می گوید. این در حالی که ابراهیم رزاقی کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت : خود اتکایی و کاهش واردات بهترین راه مقابله با تحریم است.

XS
SM
MD
LG