لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۸

رئیسی نائب رئیس مجلس خبرگان شد؛ دومین منصب عالی برای عضو هیئت مرگ کشتار ۶۷


علی‌رغم تمام انتقادها و نگرانی‌ها از سوی نهادهای حقوق بشری، ابراهیم رئیسی این هفته، پس از تکیه زدن بر صندلی ریاست قوه قضائیه، این‌بار به عنوان نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.

رسانه‌های داخل ایران روز سه‌شنبه ۲۱ اسفند گزارش دادند که ابراهیم رئیسی با ۴۳ رای جانشین محمود هاشمی شاهرودی و نائب رئیس اول مجلس خبرگان جمهوری اسلامی شد. صادق آملی لاریجانی و فاضل گلپایگانی دیگر نامزدهای این پست بودند.

مجلس خبرگان در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مسئول نظارت بر رهبر و انتخاب رهبر بعدی است. اما کارشناسان می گویند در دهه های گذشته این نهاد به ثناگوی رهبر تبدیل شده است.

رئیسی که به عنوان نائب رئیس جدید خبرگان رهبری انتخاب شده است در روزهای گذشته و در پی انتصابش به عنوان بالاترین مقام قضایی در ایران، کارنامه نقض حقوق بشر او و به ویژه نقش آفرینی در کشتار مخالفان سیاسی در سال ۶۷ اعتراضات و نگرانی‌های بسیاری را در پی داشته است.

پیشتر معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده انتصاب ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه را «یک رسوایی» توصیف کرد و سازمان دیدبان حقوق بشر از آن به عنوان بازتاب دهنده «وضعیت رو به افول حقوق بشر در ایران» یاد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG