لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۹

شیرین عبادی: جمهوری اسلامی صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارد


شیرین عبادی: جمهوری اسلامی صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارد
شیرین عبادی: جمهوری اسلامی صلاحیت عضویت در شورای حقوق بشر را ندارد

شيرين عبادی، در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد، ضمن مرور موارد نقض حقوق بشر در ايران، از او خواست درخواست جمهوری اسلامی برای عضويت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را نپذیرد.

شيرين عبادی، وکیل دادگستری، فعال حقوق بشر و برنده جايزه صلح نوبل، در نامه خود که روز ۳۱ فروردین منتشر شده است می گوید تصميم گيری درباره درخواست تهران، مستلزم بررسی کارنامه حقوق بشر يک سال اخير جمهوری اسلامی است.

شيرين عبادی ضمن اشاره به نقض مکرر حقوق بشر و بی توجهی جمهوری اسلامی به قطعنامه های سازمان ملل متحد می پرسد «آیا چنین حکومتی می تواند به اجرای حقوق بشر در ساير ممالک قضاوت درستی‌ داشته باشد؟»

خانم عبادی در ادامه ابراز امیدواری کرده است که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد با رد درخواست دولت جمهوری اسلامی ايران در عضويت در شورای حقوق بشر، مسئولين حکومتی را متوجه عملکرد نادرست خود نموده و عضويت اين کشور را در شورای مذکور موکول به اجرای قطع نامه‌های صادره در مورد نقض حقوق بشر در ايران، نماید».

شیرین عبادی سپس به واکنش خشونت آمیز حکومت ایران در قبال اعتراض «مسالمت آمیز» مردمی به عملکرد حکومت در جریان حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری و اشاره می کند و می نویسد: «تعداد کثيری از فعالين سياسی، مدنی و حتی فرهنگی‌ با دلايل واهی دستگير شده و برخی‌ از آنان را با محاکمه ‌ای ‌چند ساعته و پشت درهای بسته محکوم به اعدام نموده اند. با زندانيان سياسی بسيار بد رفتاری می‌‌شود تا حدی که چند نفر از آنان نيز در زندان و زير شکنجه جان سپرده اند.

زندانيان سياسی حتی از حقوق اندکی که قانون برای زندانيان عادی و مجرمين خطرناک در نظر گرفته است، نيز محروم هستند».

شيرين عبادی در نامه اخیر خود به دبیرکل سازمان ملل متحد به محدودیت های نشر کتاب، نقض حقوق اقلیت های مذهبی، جنسیتی و قومی، زنان و کودکان و مجازات هایی از جمله سنگسار، قطع دست و پا، شلاق زدن و اعدام مجرمان صغیر می پردازد.

پيشتر نیز شماری از فعالان و مدافعان حقوق بشر در ايران و جهان از سازمان ملل متحد خواسته بودند با فرستادن نماينده به ايران درباره سرکوب خونين معترضان به نتايج انتخابات تحقيق شود.

بنا به اخبار و گزارش های منتشر شده، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد قرار است برای مذاکره درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به ایران سفر کند و پیشاپیش چنین سفری برخی از زندانيان سياسی زندان اوين با ارسال نامه ای از او خواسته‌ اند در این سفر از بازداشتگاه‌های سياسی و امنيتی بازديد کرده و به طور خصوصی با محکومان و زندانيان ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG