لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۲۳

کانون مدافعان حقوق بشر به صادق لاريجانی: اعدام را متوقف کنيد


کانون مدافعان حقوق بشر به صادق لاريجانی: اعدام را متوقف کنيد

کانون مدافعان حقوق بشر روز سه شنبه ۱۸ اسفند ۸۸ دومين نامه خود خطاب به صادق لاريجانی، رياست قوه قضائيه جمهوری اسلامی ايران منتشر کرد.

کانون مدافعان حقوق بشر در اين نامه ضمن اعتراض شديد نسبت به صدور و اجرای احکام اعدام به ويژه در مورد بازداشت شدگان پس از انتخابات از رياست قوه قضائيه می خواهد صدور و اجرای احکام اعدام برای معترضان به انتخابات متوقف شود.

کانون مدافعان از رياست قوه قضائيه سوال می کند که آيا نسبتی بين احکام صادره و اتهامات محکومان به اعدام وجود دارد يا اين اقدام شائبه رفتار سياسی را در قوه قضائيه مطرح می کند؟

شیرین عبادی رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در نامه اخیر خطاب به رئیس قوه قضائیه ضمن اشاره به صدور بیش از ۱۳ حکم اعدام برای معترضان به انتخابات و اجرای ۲ حکم اعدام می نویسد: «آنچه موجب نگارش اين نامه شد، انتشار اخبار مبنی بر تداوم صدور احکام اعدام و از جمله صدور حکم اعدام برای دانشجوی جوان؛ محمد امين وليان است که گفته شده در روز عاشوا سنگ در دست داشته است».

ايران يکی از کشورهايی است که هنوز در آن احکام اعدام صادر و اجراء می شود و طی سالهای اخير رتبه دوم در جهان در امر اعدام و رتبه اول در امر اعدام کودکان زير ۱۸ سال را داشته است.

خانم عبادی در ادامه می نویسد: «در حوادث ۸ ماه اخير (ناآرامی های پس از اعلام نتیجه انتخابات) نيز شاهد نقض مکرر و شديد حقوق بشر در گستره ای وسيع بوديم که موجب آسيب ديدن هزاران خانواده ايرانی شده و بسياری از اين صدمات نيز جبران ناپذير می باشد».
رئیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران «جان باختن ده ها تن از هموطنان بی گناه، برخی در خیابان ها و برخی در بازداشتگاه های غیرقانونی و در شرایط غیر انسانی و همچنین جان باختن برخی از طریق صدور احکام اعدام» را از جمله مواردی می خواند که هرگز جبران نخواهد شد.

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل می گوید: «جای شگفتی است که قاتلان جوانان پاک اين سرزمين که در کهريزک و کوی دانشگاه فاجعه آفريدند، در آرامش و امنيت کامل به سر می برند و جوانانی که در راهپيمايی های مسالمت آميز حضور يافته و قطعا در مقابل شدت رفتار خشونت طلبانه ماموران و لباس شخصی ها که از مصونيت آهنين برخوردارند، برای دفاع از خود و يا حتی در اثر هيجانات جوانی و اعتراضی سنگ در دست گرفته، محارب شناخته شده و شديدترين مجازات، يعنی اعدام برايشان صادر ميگردد».

خانم عبادی این پرسش را مطرح می کند که «آیا بین اين احکام غير قابل بازگشت و جبران ناپذير و رفتار مسالمت آميز معترضان نسبتی شرعی، عقلی، منطقی و قانونی وجود دارد؟ آيا صدور چنين احکامی شائبه رفتار سياسی در قوه قضائيه را تشديد نمی کند؟»
شیرین عبادی سپس خطاب به صادق لاریجانی می گوید: «جنابعالی در مقام رياست قوه قضائيه که پاسدار عدالت و اجرای آن است نمی توانيد سکوت پيشه کنيد».

این وکیل دادگستری که در تمامی مدت فعالیت خود به عنوان مدافع حقوق بشر و برعهده گرفتن دفاع از پرونده های زندانیان سیاسی و حقوق بشری، مورد اذیت و آزار نیروهای وابسته به حکومت قرار داشت و در ماه های اخیر منزل و دفتر کارش مورد هجوم نیروهای دولتی قرار گرفت، خطاب به ریاست قوه قضائیه می نویسد: «کانون مدافعان حقوق بشر ضمن اعتراض شديد به صدور احکام اعدام و اجرای عجولانه اين احکام ناعادلانه، مصرا وموکدا از حضرتعالی تقاضا دارد، با توجه به شرايط حساس و خطير کشور از صدور و اجرای احکام سنگين از جمله اعدام جلو گيری نماييد و برای احکام صادر شده نيز تدبيری بينديشيد و با تداوم آزادی زندانيان سياسی، شادی و اميد را در آستانه عيد نوروز به خانواده های هموطن ايرانی خود فراهم آوريد».

هفته گذشته شماری از روزنامه نگاران بازداشت شده از جمله ماشاءالله شمس الواعظین، سخنگوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، عبدالرضا تاجیک، محمدجواد مظفر، فعال سیاسی و مدیر انتشارات کویر، بهرنگ تنکابنی، سردبیر مجله موسیقی فرهنگ و آهنگ، روزبه کریمی و محمد صادق ربانی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران آزاد شدند.

در پی تأیید حکم اعدام برای محمدامین ولیان، دانشجوی دانشگاه دامغان که در روز عاشورا بازداشت شده است، دفتر تحکیم وحدت با انتشار بیانیه ای نسبت به عواقب این اقدام به «اقتدارگرایان» هشدار داد.

همچنین اخیرا کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست تا اجرای حکم اعدام ۹ تن از متهمان حوادث پس از انتخابات را متوقف کند و این احکام را تغییر دهد.

خانم اشتون گفت صدور احکام اعدام بخشی از روند نگران کننده برای «ارعاب» جنبش معترضان در ایران است.

جمهوری اسلامی آرش رحمانی پور و محمدرضا علی زمانی، دو تن از افرادی که در جریان محاکمه های دسته جمعی پس از انتخابات به جرم شرکت در «کودتای مخملی» محاکمه شده بودند، در تاریخ ۸ بهمن اعدام کرد.

پس از اعدام این دو نفر احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در نماز جمعه، از رئیس قوه قضائیه به دلیل اعدام آنان تشکر کرد و خواستار اعدام های بیشتر شد.

او گفت: « برای رضای خدا همین طور که دو نفر را صریح اعدام کردید، دست شما درد نکند، مردانه بایستید».

XS
SM
MD
LG