لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

تارنمای مرکز لرزه‌نگاری ایران هنگام زلزله آذربایجان شرقی از دسترس خارج بود


همزمان با انتشار خبر وقوع زمین لرزه در مناطقی از شهرستان میانه در آذربایجان شرقی، موضوع قطع بودن اینترنت مرکز لرزه نگاری ایران و انتشار دیرهنگام خبر زلزله توسط این مرکز، خبرساز شد.

در پی انتشار خبر وقوع زمین لرزه در نخستین ساعات روز جمعه ۱۷ آبان، تعدادی از کاربران توئیتر از غیرقابل دسترس بودن تارنمای مرکز لرزه نگاری ایران خبر دادند و برخی دیگر نیز اطلاعات زلزله ارائه شده توسط مراکز لرزه نگاری اروپا و آمریکا را منتشر کردند.

خبرگزاری ایرنا نیز با اشاره به این که «به علت قطع بودن سامانه اینترنتی مرکز لرزه نگاری کشور کانون و قدرت این زمین لرزه مشخص نیست» قدرت این زمین لرزه را «بر اساس اعلام سامانه لرزه نگاری جهانی» ۵.۹ ریشتر اعلام کرده است.

برخی از کاربران در توئیتر نوشتند که خارج بودن سایت مرکز لرزه نگاری از دسترس پیشتر نیز در سابقه داشته و موجب کندی در انتشار اخبار زمین لرزه‌ها شده بود.

قطع بودن سامانه اینترنتی مرکز لرزه نگاری کشور در موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در حالی است که این مرکز، تنها سازمان معتبر برای اعلام اطلاعات علمی زمین لرزه ها است و اطلاعات آن مبنای خبررسانی رسانه ها و تصمیم گیری مسئولان است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG