لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

ابراز همدردی آمریکا با آسیب دیدگان زلزله کرمانشاه؛ کمک های انساندوستانه شامل تحریم نیست


پس از وقوع زلزله بسیاری از مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب شب را در چاذر سپری کردند.
پس از وقوع زلزله بسیاری از مردم قصرشیرین و سرپل ذهاب شب را در چاذر سپری کردند.

در پی وقوع زلزله نسبتا شدیدی در مناطقی از استان کرمانشاه، وزارت خارجه آمریکا در پیامی با آسیب دیدگان این زلزله ابراز همدردی کرد.

در این پیام که دوشنبه پنجم آذر در توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، تاکید شده است که با وجود اعمال تحریم ها علیه ایران، ارسال کمک های انساندوستانه به ایران تحریم نیست.

در این پیام آمده است: «از شنیدن خبر وقوع زلزله درغرب ایران متاسف شدیم و با آسیب‌دیدگان این زلزله و مردم ایران ابراز همدردی می‌کنیم. شایان ذکر است تحریمهای ایالات متحده علیه رژیم ایران شامل کمکهای انساندوستانه نمی شود وچندین سازمان غیردولتی آمریکایی مجوز ارسال کمک های انساندوستانه به ایران را در اختیار دارند.»

مرکز لرزه‌نگاری آمریکا قدرت زلزله ساعت ۸:۰۷ دقیقه یکشنبه شب ۴ آذر را ۶.۳ در مقیاس ریشتر و در عمق ده کیلومتری زمین اعلام کرد.

آخرین آمار مصدومان زلزله نسبتا شدیدی که مناطقی از استان کرمانشاه از جمله سرپل‌ ذهاب و قصرشیرین را لرزاند، روز دوشنبه ۷۲۹ نفر اعلام شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، تیم های ارزیاب هلال احمر برای بررسی میزان خسارت ها و تلفات احتمالی به مناطق زلزله زده در نزدیکی سرپل‌ ذهاب و قصرشیرین فرستاده شدند.

بنا به گفته بهمن روشنی، معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، آخرین آمار مصدومان زلزله شب گذشته به ۷۲۹ تن رسید و از این تعداد ۳۷ نفر به مراکز درمانی مرکز استان اعزام شدند. در این حادثه کسی کشته نشد.

همچنین گزارش شده که بیشترین مراجعات به دلیل هراس و ترس ناشی از زلزله بوده است. بسیاری از مردم مناطق زلزله زده شب را بیرون از خانه‌هایشان سپری کردند.

فروریختن بخشی از دیوار یک خانه در شهر گیلانغرب در جنوب غربی استان کرمانشاه.
فروریختن بخشی از دیوار یک خانه در شهر گیلانغرب در جنوب غربی استان کرمانشاه.

از سوی دیگر، امیر خسروانی مدیر کل امور روستایی استانداری کرمانشاه اعلام کرد زلزله یکشنبه شب بار دیگر ۱۹۰۰ روستای استان کرمانشاه را در برگرفت و خسارت هایی به واحدهای مسکونی روستایی وارد کرد.

این زلزله چهار پس لرزه نیز به دنبال داشت که بزرگترین آنها ۵.۲ ریشتر بود.

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در قصر شیرین با اشاره به این که ۸۷ تیم ارزیابی به مناطق زلزله اعزام شده‌اند اعلام کرد که تا کنون «تخریب صد در صدی» در مناطق مورد ارزیابی گزارش نشده است.

مسئولان استانی به خبرگزاری ها گفته اند که تعدادی از زخمی ها سرپایی در اورژانس درمان شدند. برق بیشتر مناطق سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین هم که قطع شده بود، وصل شد.

روز دوشنبه پنجم آذر تمام مدارس و دانشگاه‌های استان کرمانشاه تعطیل شد.

زمین لرزه آبان سال گذشته نیز مناطقی از استان کرمانشاه از جمله ثلاث باباجانی، جوانرود و سرپل‌ ذهاب را با قدرت بیش از ۷ درجه در مقیاس ریشتر لرزانده بود که حدود ۶۰۰ کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت.

پس از آن نیز در تابستان گذشته دست کم دو زلزله و چندین پس لرزه در این مناطق رخ داد که دست کم سه کشته و صدها زخمی به جای گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG