لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

زلزله شدید کرمانشاه؛ آمار رسمی مصدومان به ۷۲۹ نفر رسید


زلزله یکشنبه شب (۴ آذر) در کرمانشاه تلفات جانی در پی نداشت
زلزله یکشنبه شب (۴ آذر) در کرمانشاه تلفات جانی در پی نداشت

آخرین آمار مصدومان زلزله نسبتا شدیدی که مناطقی از استان کرمانشاه از جمله سرپل‌ ذهاب و قصرشیرین را لرزاند، روز دوشنبه ۷۲۹ نفر اعلام شد.

مرکز لرزه‌نگاری آمریکا قدرت زلزله ساعت ۸:۰۷ دقیقه یکشنبه شب ۴ آذر را ۶.۳ در مقیاس ریشتر و در عمق ده کیلومتری زمین اعلام کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، تیم های ارزیاب هلال احمر برای بررسی میزان خسارت ها و تلفات احتمالی به مناطق زلزله زده در نزدیکی سرپل‌ ذهاب و قصرشیرین فرستاده شدند.

بنا به گفته بهمن روشنی، معاون امور درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، آخرین آمار مصدومان زلزله شب گذشته به ۷۲۹ تن رسید و از این تعداد ۳۷ نفر به مراکز درمانی مرکز استان اعزام شدند. در این حادثه کسی کشته نشد.

همچنین گزارش شده که بیشترین مراجعات به دلیل هراس و ترس ناشی از زلزله بوده است. بسیاری از مردم مناطق زلزله زده شب را بیرون از خانه‌هایشان سپری کردند.

فروریختن بخشی از دیوار یک خانه در شهر گیلانغرب در جنوب غربی استان کرمانشاه.
فروریختن بخشی از دیوار یک خانه در شهر گیلانغرب در جنوب غربی استان کرمانشاه.

از سوی دیگر، امیر خسروانی مدیر کل امور روستایی استانداری کرمانشاه اعلام کرد زلزله یکشنبه شب بار دیگر ۱۹۰۰ روستای استان کرمانشاه را در برگرفت و خسارت هایی به واحدهای مسکونی روستایی وارد کرد.

این زلزله چهار پس لرزه نیز به دنبال داشت که بزرگترین آنها ۵.۲ ریشتر بود.

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در قصر شیرین با اشاره به این که ۸۷ تیم ارزیابی به مناطق زلزله اعزام شده‌اند اعلام کرد که تا کنون «تخریب صد در صدی» در مناطق مورد ارزیابی گزارش نشده است.

مسئولان استانی به خبرگزاری ها گفته اند که تعدادی از زخمی ها سرپایی در اورژانس درمان شدند. برق بیشتر مناطق سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین هم که قطع شده بود، وصل شد.

روز دوشنبه پنجم آذر تمام مدارس و دانشگاه‌های استان کرمانشاه تعطیل شد.

زمین لرزه آبان سال گذشته نیز مناطقی از استان کرمانشاه از جمله ثلاث باباجانی، جوانرود و سرپل‌ ذهاب را با قدرت بیش از ۷ درجه در مقیاس ریشتر لرزانده بود که حدود ۶۰۰ کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت.

پس از آن نیز در تابستان گذشته دست کم دو زلزله و چندین پس لرزه در این مناطق رخ داد که دست کم سه کشته و صدها زخمی به جای گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG