لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

ایران کمک های خارجی به زلزله زدگان را می پذیرد


ایران می گوید اکنون آماده پذیرش کمک های خارجی برای زلزله زدگان روز شنبه در استان آذربایجان شرقی است.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از محمدرضا رحیمی، معاون رییس جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد ایران آماده دریافت کمک های دیگر کشورها به زلزله زدگان است.

پیشتر، ایران کمک های خارجی از آمریکا، آلمان، روسیه، ترکیه و کشورهای دیگر را رد کرده بود.

پویا حاجیان، مدیرکل روابط عمومی سازمان هلال احمر ایران اعلام کرده بود ایران به کمک های خارجی نیاز ندارد و با توجه به تواناییهایش، نیازی به کمک های بین المللی نیست.

روز دوشنبه ایران تعداد کشته شدگان دو زمین لرزه روز شنبه در آذربایجان شرقی را بیش ٣٠٠ نفر و تعداد مجروحان را بیش از ٣٠٠٠ نفر اعلام کرد.

به گفته هلال احمر ایران، بیش از یک صد و هشتاد روستا در زلزله آسیب دیده و شماری از آنها در نزدیکی شهر تبریز به طور کامل ویران شده است.

یک سخنگوی صلیب سرخ جهانی و جمعیت هلال احمر مستقر در ژنو به صدای آمریکا گفت این گروه با هلال احمر ایران از نزدیک همکاری می کند و برای اسکان نزدیک به شانزده هزار نفر، شش هزار چادر برپا شده است.

وقوع زمین لرزه در ایران رایج است اما بسیاری از آنها شدت قابل توجهی ندارند. آخرین زمین لرزه بزرگ در ایران در شهر بم در استان کرمان روی داد که به مرگ سی هزار نفر منجر شد.

نحوه پوشش اخبار زمین لرزه استان آذربایجان شرقی در تلویزیون دولتی ایران در روزهای اخیر، باعث انتقادات بسیاری از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد.

XS
SM
MD
LG