لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

سرمازدگی یا کوتاهی در رسیدگی پزشکی؛ مرگ کودک زلزله زده خبرساز شد


ساعاتی پس از اینکه یک نماینده مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهوری تذکر داد که چند نفر از زلزله زدگان بر اثر سرمازدگی جان باخته‌اند، گزارش‌های متفاوتی در تایید یا رد مرگ زلزله زدگان بر اثر سرما منتشر شد.

شهاب نادری، نماینده پاوه روز چهارشنبه ۴ بهمن در تذکری به رئیس جمهوری ایران در صحن علنی مجلس، از او خواست که تصمیم‌های گرفته شده درباره زلزله زدگان کرمانشاه هر چه سریعتر اجرایی شود. او گفت: «لازم است هرچه سریع‌تر کانکس یا پول آن به مردم زلزله زده داده شود تا آنها در این شرایط و وضعیت سرما نباشند هرچند دیشب ما چند فرد فوتی از سرمازدگی داشتیم.»

بعد از این سخنان، برخی مقام های محلی مرگ افراد بر اثر سرمازدگی را رد کردند اما همزمان، ویدئویی از یک خانواده سوگوار در فضای مجازی منتشر شد که در آن عموی یک دختر دو ساله به نام سارینا مقابل دوربین اعلام کرد برادرزاده اش پس از سرماخوردگی بر اثر کوتاهی در رسیدگی پزشکی در بیمارستان سرپل ذهاب جان باخت.

خانواده سارینا در روستای ناوه فره در سرپل ذهاب بیش از دو ماه پس از زلزله کانکس دریافت کرد اما پیش از دریافت سرپناه، بدن سارینا بر اثر سرماخوردگی عفونت کرد. عموی او گفت که بیمارستان سرپل ذهاب ۱۲ ساعت در رسیدگی به وضعیت او تاخیر کرد. این کودک دو ساله وقتی به کرمانشاه اعزام شد پس از پنج ساعت درگذشت.

رئیس بیمارستان سرپل ذهاب اما به خبرگزاری‌ها گفته است که این کودک بسیار دیر به بیمارستان رسید و به علت سرایت عفونت به تمام بدن، علائم حیاتی نداشت.

به نظر می رسد مرگ این کودک باعث شده است تا نماینده مجلس به دولت تذکر دهد تا سرپناه و امکانات بهداشتی و گرمایشی کافی برای زلزله زدگان کرمانشاه فراهم شود.

بعد از زلزله ۲۱ آبان، آمریکا و برخی کشورهای غربی و همینطور اسرائیل پیشنهاد کمک به زلزله زدگان را داده بودند اما محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران این پیشنهادها را رد کرد و گفته بود دولت روحانی توان مدیریت این بحران را دارد.

کمبود کانکس و مشکل اسکان اولیه در حالی از سوی نماینده مجلس بیان شده است که سپاه پاسداران اعلام کرده بود هزاران کانکس در مناطق زلزله زده ساخته و کار تحویل کانکس به زلزله زدگان پایان یافته است.

چندی پیش رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت یک روز پیش از این سخنان نماینده مجلس درباره نبود مدیریت در امدادرسانی و وجود مشکلات اداری در این زمینه گفت که مناطق زلزله زده کرمانشاه هنوز سرویس بهداشتی ندارند.

زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان، منطقه مرزی استان کرمانشاه ایران و عراق را لرزاند و به چندین شهر این استان و استان‌های اطراف خسارات زیادی وارد کرد.

این زلزله دست کم ۵۷۰ کشته به جای گذاشت که در این بین سرپل‌ذهاب بیشترین آمار کشته‌ها را داشت.

برآورد شده است که زمین لرزه ۳۰ هزار واحد مسکونی را ویران کرده یا به آنها خسارت شدید وارد کرده است. علاوه بر آن بسیاری از مراکز آموزشی و خدماتی شهرهای زلزله زده آسیب شدید دیدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG