لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۱

دیدگاه| واکنش به زلزله در ایران نشان دهنده عدم محبوبیت نظام حاکم است


یادداشتی از مجید رفیع زاده در هافینگتون پست

با گذشت یک هفته از زلزله غرب ایران، جمهوری اسلامی یک بار دیگر مردم ایران را در آخر اولویت هایش قرار داده است. نمایندگان مجلس می گویند آمار تلفات به مراتب بیش از آن است که اعلام شده و از آن به عنوان «آخر الزمان» نام برده اند.

گزارش ها از استان کرمانشاه از بی کفایتی و بی عملی مقامات ایران حکایت دارد. چند روز پس از وقوع زلزله، نجات یافتگان بدون کمترین کمک دولتی همچنان در پی سرپناه هستند.

مردم آسیب دیده می گویند: «هیچ نهاد دولتی کمک نمی کند. مردم دارند کمک می کنند.»

بسیاری از قربانیان در زلزله کشته نشدند بلکه در اثر سوء مدیریت هولناک و نبود امداد و امکانات درمانی طی روزهای آتی جان سپردند.

نیروهای سرکوب نظام از رسیدن کمک های مردمی به سرپل ذهاب جلوگیری کرده و محموله های امداد را توقیف می کنند. در حالی که رژیم از قبول کمک های خارجی خودداری می کند، گزارش ها از فروش کمک های مردمی توقیف شده حکایت دارد.

حکومت ایران با توجه به سابقه زلزله های متعدد از جمله زلزله بم و رودبار باید از کفایت و تجربه کافی در برابر چنین بلایای طبیعی برخوردار باشد. اما، جمهوری اسلامی امنیت و بقای خود را مقدم بر رفاه مردم ایران می داند. مقام های جمهوری اسلامی بیشتر وقت شان به ارعاب و اعدام مردم و غصب ثروت کشور و دادن آن به سپاه برای تامین طرح های منطقه ای و گروه های دست نشانده تروریستی اش می گذرد.

ساختمان های بد ساز و رفتارهای مسامحه کارانه دولت در ساخت مسکن مهر جان مردم را در خطر قرار داده است. سپاه و نیروهای سرکوبگر آن به همراه رسانه های جریان حاکم کماکان می کوشند تصویر دیگری از آن چه می گذرد به نمایش بگذارند.

بعضی از زلزله زدگان غرب ایران با شعار «مرگ بر رژیم و مرگ بر نیروی قدس» می گویند اگر کرمانشاه جایی مانند لبنان یا غزه بود جمهوری اسلامی برای کمک به آن ها سر از پا نمی شناخت.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG