لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۲

نمک حمام و مواد مخدر صنعتی


استحمام گرم وغوطه خوردن در وان آبی که نمک های معدنی به آن افزوده شده، قاعدتأ تجربه دلچسبی است که می‌تواند خستگی یک روز طولانی و پر مشغله را از تن به در کند. استفاده از نمک های حمام یادگار دوران باستان است و از هزاره های قبل از میلاد تا همین چند سال پیش، اولین تصویری که به ذهن می آورد همسر یک امپراطور خفته در آب بود، اما از چند سال پیش ورق برگشته است، در این سال ها نمک حمام؛ نام یک ماده شیمیایی خطرناك است که مصرف کنندگان خود را به مجنونی آدم خوار بدل می کند که اگر زنده بمانند در حالتی آمیخته از تهاجم و توهم با چنگ و دندان و ناخن و كارد، صورت و شكم و خرخرهء خود یا دیگری را پاره می کنند.

این ماده نوعی روانگردان صنعتی است که مانند نمک حمام، نرم و سفید به نظر می رسد و ربطی به کالاهای مورد استفاده در حمام ندارد. سوء مصرف کنندگان این ماده، آن را به صورت استنشاق، تزریق یا تدخین مصرف می کنند. اما در حال حاضر و برای سهولت خرید و فروش، این مواد شیمیایی به شکل محصولاتی بسته بندی می شود كه به طور قانونی تحت عنوان نمك حمام و كود گیاهی فروخته می‌شوند.

ترسناکتر آن است که این شکل بسته بندی باعث شده تا سوداگران و واسطه های مواد مخدر و محرک صنعتی، حتی در مواردی که آن را با عنوان اصلی به مشتری می فروشند، مدعی شوند که؛ این ماده یک ترکیب شادی بخش مجاز است و متاسفانه اغلب مصرف کنندگان می توانند، این مواد را از طریق اینترنت و یا مغازه هایی بخرند که مواد مخدر قانونی می فروشند. پودرها، اسامی به نظر بی‌ضرری مانند موج عاج، رعد سفید، كبوتر قرمز و آسمان وانیلی دارند، اما فرد را دچار جنون یا تمایل به خودکشی، توهم، سؤظن، درد قفسه سینه، تار شدن بینایی، افزایش درجه حرارت بدن، آشفتگی و خشونت می کنند. افرایش ضربان قلب ، فشار خون بالا ، عرق کردن ،حملات وحشت، اضطراب و محرومیت از خواب می کنند.

پزشکان معتقدند كه اثر روان پریشی این پودر بیش از محرک های قوی دیگر نظیر شیشه یا متامفتامین‌هاست زیرا مفدرون و متیلن دیوكسی پارووالرون یا MDPV هم در ترکیب شیمیایی پودرهای معروف به نمک حمام وجود دارد.

در آمریکا از اوایل سال ۲۰۱۱ موارد زیادی ازمسمومیت و خودکشی با نمک حمام گزارش شده است و پس از آن شیوع سوء مصرف این ماده با سرعتی باور نکردنی سر به فلک کشیده است. سه سال پیش هیچ موردی از گزارش مسمومیت و حالات تهاجمی و جنون ناشی از سوء مصرف این ماده در مرکز کنترل و پیشگیری از مسمومیت های آمریکا وجود نداشت، اما تنها در سال گذشته ۶۰۰۰ مورد از آن گزارش شده است .
دكتر ريچارد سندرز در لوئيزيانا گفته است که: «پسرش پس از استنشاق نمک حمام، ۳ روز مداوم دچار حمله غیر قابل کنترل تهاجم، توهم و هذيان ‌شده و سپس با قطع شاهرگ گردنش تلاش کرده تا خود را بکشد. دکتر ساندرز با زحمت بسیار خونريزی رگهای اصلی را كنترل کرده است، اما ساعتی بعد پسرش به اتاق ديگری رفته و با اسلحه خودش را كشته است.»

در ایران نیز نمک حمام با نام‌هایی مانند موج عاج، خوشی، رعد و برق سفید و طوفان شارلی فروخته می‌شود و مقام‌های قضایی و زندانها می‌گویند این مواد با اسامی شیمیایی پیچیده در چندین استان معضلی رو به گسترش هستند.

نگاه کنید به سایت اختصاصی بررسی و شناخت مواد مخدر و روانگردان در ایران و جهان

http://erowid-opium.blogspot.com/2012/06/blog-post_1500.html

پلیس و گروه های مبارزه با اعتیاد در ایران می گویند؛ در بسیاری از موارد، کوکائینی هم که در ایران فروخته می شود، تقلبی و حاوی نمک حمام است. نمک حمام فرمول استانداردی ندارد و اخیرأ سوداگران ایرانی یا قاچاقچیانی که این مواد را به ایران می آورند، چند ماده محرک دیگر مانند انالوگهای اکستاسی را نیز به این ترکیب اضافه کرده اند و عجیب اینجاست که تاکنون هیچ کس از خود نپرسیده است که چرا با افزایش قیمت دلار قیمت کوکائین در ایران ثابت است یا حتی پائین آمده است.

همین منبع می گوید؛ کوکائین ایران در اغلب موارد از چین به طور قاچاق وارد می شود و اصل نیست و کیست که نداند؛ چینی ها در ساخت و فروش انواع مواد محرک صنعتی مثل مفدرون و MDPV سر آمد جهان هستند و قیمت این روانگردان ها بسیار کمتر از کوکائین است.

متاسفانه هنوز کیت های تست کننده که بتواند ماده مخدر متیل دی اکسی پیرووالرون و مفدرون را ردیابی کند در ایران وجود ندارد، ولی از حالاتی که جدیداً بعضی از مصرف کننده های کوکائین گزارش می کنند، به نظر می رسد که شدت توهم با کوکائین داخلی به تازگی افزایش داشته است و به روان پریشی کامل یا جنون شبیه است.

مجموعه این عوامل باعث شده که فعالان مبارزه با مواد مخدر زنگ هشدار جدیدی به صدا درآورند؛ آنها ی گویند، بعید نیست در آینده نزدیک آمار خودکشی جوانان پس از مصرف کوکائین به سرعت بالا برود یا خبرهای وحشتناکی چون بریدن سر پدر و مادر یا کشتن و خوردن دوست دختر یا پسر جوانی را پس از شبی پر عیش و نوش در مهمانی بشنوید.
XS
SM
MD
LG