لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

مشاور وزیر نیرو: بارندگی و آب پشت سدها به شدت کاهش داشته است


تصویری از کاهش آب یک سد در ایران بر اثر خشکسالی
تصویری از کاهش آب یک سد در ایران بر اثر خشکسالی

یک مقام وزارت نیروی ایران اعلام کرده است که آب ورودی به سدها تا پایان بهمن ماه امسال ۳۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

محمد تقی توکلی، مشاور وزیر نیرو روز یکشنبه ۶ اسفند ضمن اعلام این موضوع به خبرگزاری ایسنا گفت که بارندگی در سال آبی ۹۷-۹۶ تا کنون ۵۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. او با بیان اینکه اکثر سدها وضعیت نامطلوبی دارند که موجب مشکل در تامین آب می‌شود، گفت: «در بحث آب به زمانی رسیده‌ایم که نمی‌توانیم چالش تعریف کنیم بلکه در حال حاضر باید در عمل و مدیریت مصرف آب تغییراتی ایجاد شود. مردم الگوی مصرف آب را رعایت نمی‌کنند و باید از کشت‌های آب‌دوست جلوگیری، و اصلاح الگوی مصرف رعایت شود.»

کاهش شدید بارندگی و آب ورودی به سدها به نسبت سال گذشته در حالیست که ایران در سالهای پیش نیز با خشکسالی و کاهش بارندگی بود.

با این حال بسیاری از کارشناسان، خشکسالی را تنها مشکل بحران آب در ایران نمی دانند بلکه از سوء مدیریت و سیاست‌های غلط مدیریت منابع آب به شدت انتقاد می‌کنند.

طی ماههای اخیر گزارش‌های متعددی از فرونشست زمین و ایجاد چاله‌های عظیم در دشت‌های مناطق مختلف ایران منتشر شد که علت آن از میان رفتن سفره‌های آب زیرزمینی عنوان شده است.

کارشناسان یکی از دلایل از میان رفتن این سفره ها را برداشت بی‌رویه، بدون نظارت و گاه بدون مجوز از سفره‌های زیرزمینی برای استفاده های کشاورزی و صنعتی عنوان کردند.

از سوی دیگر، سدسازی بی رویه و کارشناسی نشده نیز که موجب تغییرات زیست بوم و خشک شدن تالابها شده از سیاست‌های غلط مدیریت آب ایران خوانده شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG