لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

آغاز رزمایش ١٠ روزه و نمایش سیلوهای زیرمینی موشک در ایران


موشک شهاب سه در تهران - آرشیو
موشک شهاب سه در تهران - آرشیو

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران می گوید رزمایش موشکی تازه ای به نام «رزمایش پیامبر اعظم ۶» را که شامل آزمایش نسل جدیدی از موشک های دوربرد نیز است، آغاز کرده است.

این موشک ها می توانند پایگاه های نظامیان آمریکا در منطقه و همچنین خاک اسراییل را هدف قرار دهند.

رسانه های ایران گزارش کرده اند مرحله نخست این رزمایش ده روزه که روز دوشنبه آغاز شد، شامل طراحی عملیات برای آمادگی مقابله با حمله های دشمن صورت گرفته است.

تلویزیون دولتی ایران تصاویری از سیلوهای زیرزمینی موشکی را نشان داد که به گفته یک مقام نظامی، برای «پاسخ قاطع» به هرگونه حمله دشمن است، اشاره ای آشکار از سوی این مقام به اسراییل و غرب.

ایالات متحده آمریکا و اسراییل گمان می برند که ایران در نظر دارد برای موشک های خود کلاهک های هسته ای تولید کند. ایران این موضوع را رد می کند و می گوید موشک ها، متعارف و برای حفاظت از کشور است.

رسانه های ایران، اظهارات سردار سرتیپ، امیرعلی حاجی زاده را منتشر کردند که گفته است در این رزمایش، موشک هایی با برد کوتاه، برد متوسط و برد بلند آزمایش می شوند. نیروهای سپاه همه ساله در خلیج فارس مانور نظامی برگزار می کنند.

مسئولان جمهوری اسلامی گفته اند که ایران در نظر دارد برنامه موشکی خود را توسعه دهد. اوایل سال جاری میلادی، وزارت دفاع جمهوری اسلامی گفت نیروی دریایی ایران، به یک سامانه ساحلی جدید موشکی کروز دریایی مجهز شده است.

XS
SM
MD
LG