لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

گزارش وال استریت جورنال از کسادی بازار مسافرت خارجی بعد از سقوط ارزش ریال در ایران


شرکت های هواپیمایی از کسادی بازار خبر داده اند
شرکت های هواپیمایی از کسادی بازار خبر داده اند

وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: سقوط ارزش ریال باعث شده بسیاری از ایرانی ها تعطیلات، مسافرت های کاری، مطالعات دانشگاهی و مداواهای پزشکی خود را لغو کنند. کاهش خرید مصرف کننده باری مضاعف بر دوش اقتصاد مصیبت زده ایران است.

از ژانویه سال میلادی جاری تا کنون ریال سه چهارم از ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. این به معنای گران شدن کالا و خدمات از جمله سوخت هواپیما است و مسافرت را برای بسیاری از مردم طبقه متوسط ایران به شدت گران کرده است.

فروزان، مادر ۴۶ ساله دو فرزند، می گوید سقوط ریال باعث لغو برنامه فرستادن دختر جوانش به دانشگاهی در کانادا شده است. از این رو او مجبور بوده به سرعت در پی یافتن دانشگاهی برای ادامه تحصیل در ایران باشد: «ما بودجه ای مشخص داشتیم که با نرخ رشد دلار و قیمت بلیط هوایپما جور در نمی آمد.»

مشکلات مسافرتی برای رهبری ایران که با بحران اقتصادی عمیقی دست و پنجه نرم می کند یک دردسر مضاعف است. حکومت با نرخ بیکاری دو رقمی و تورم بالا روبرو است و پیش بینی می شود اقتصادش در سال آینده بیش از ۴ درصد کوچک شود.

به گزارش «شورای جهانی سفر و توریسم»، انتظار می رفت سفر و گردشگری بیش از یک و نیم میلیون شغل ایجاد کند و حدود هفت و سه دهم درصد از تولید ناخالص ملی را به طور مستقیم و غیرمستقیم تامین کند.

آژانس های مسافرتی با کم رونق شدن بازار گردشگری از کارکنان خود کاسته یا تعطیل کرده اند.

با آغاز گزندگی تحریم، خطوط هوایی بزرگ پروازهایشان به ایران را لغو می کنند. «ایرفرانس»، «بریتیش ایرویز»، «اِیجیان» یونان، و «کِی اِل اِم» هلند طی هفته های اخیر از توقف پرواز به تهران خبر داده اند. خطوط هوایی ایران هم از پروازهایشان کاسته اند. «ایران ایر» پروازهایش به دوبی، هامبورگ و گوتنبرگ سوئد را کم کرده است.

این تغییرات را بیش از همه طبقه شهری ایران که کمتر با غرب ضدیت دارند حس می کنند.

وحید علی نژاد، مدیر آژانس مسافرتی «سعادت سیر گیتی»، می گوید سفرهای خارجی برای مداوای پزشکی تقریبا متوقف شده است. آژانس مسافرتی او هفته ای حدود ۱۰ مشتری سفرهای پزشکی داشت، اما طی سه ماه گذشته از این پروازها خبری نیست: «سی کارمند داشتم. الان هشت نفر را نگه داشتم و بقیه را مرخص کرده ام.»

سفر ایرانی ها به ترکیه ۳۰ درصد و به گرجستان ۱۰ درصد کاهش را نشان می دهد.

در ویدیویی که در اینستاگرام بسیار مورد توجه قرار گرفته است، شاهین صمدپور با اشاره به هزینه بالای بلیط پرواز تهران به تبریز می گوید: «هواپیمایی که ۳۰۰ نفر گنجایش دارد حدودا ۲۰ نفر سوار شدند. یعنی مردم ما دیگر شرایط سوار شدن به هواپیما را هم ندارند. روز به روز همه چیز بدتر می شود.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG