لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۷

دیدگاه: دلار قوی حلقه را بر گردن اقتصاد ایران تنگ‌تر می‌کند


گزارشی از بنو فاکون و سارا مک فارلین در روزنامه وال استریت جورنال

بانک های خارجی که طی تحریم های قبلی آمریکا تجارت نفتی ایران را تسهیل می کردند، زیر فشار تازه ترین محدودیت های تعیین شده از سوی دولت ترامپ از ایران خارج می شوند. این امر ضربه ای به شاهرگ حیاتی اقتصاد ایران است.

حتی بانک هایی که ارتباط مستقیمی با آمریکا ندارند از ترس گرفتار شدن در نظام مالی جهانی مبتنی بر دلار از تعامل با تهران سرباز می زنند.

با وجودی که چین، اتحادیه اروپا و هند می گویند که می خواهند به تجارت با ایران ادامه دهند، تجار ایرانی بدون دسترسی به بانک های بین المللی برای انجام پرداخت ها برای خرید و فروش با دنیای بیرون دچار مشکل شده اند.

چند پالایش کننده بزرگ خارجی پیشاپیش از انصراف در واردات نفت از ایران خبر داده اند. دیگر شرکت ها تمایلی به سرمایه گذاری ندارند و صادر کنندگان کالا به ایران با مشکل دریافت پول شان دست و پنجه نرم می کنند. همه می گویند بانک ها با ایران مبادله نمی کنند و بسیاری از وام دهندگان ترجیح می دهند به جای کمک به ایران دسترسی شان به دلار را حفظ کنند. منابع آگاه می گویند بانک های مرکزی اروپا علاقه ای به عمل به درخواست دولت های اروپایی به ادامه تجارت با ایران نشان نداده اند.

تقریبا تمام صادرات نفتی ایران با دلار انجام می شود. صادرات روزانه نفت ایران در این ماه به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا کرده است. صادرات ایران در ماه مه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG