لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

بسیج پزشکان،وابسته به سپاه پاسداران، پزشکان منتقد بشار اسد را «فتنه گر» خواند


احمد خاتمی در حال سخنرانی در همایش بسیج جامعه پزشکی - مرداد ۱۳۹۰
احمد خاتمی در حال سخنرانی در همایش بسیج جامعه پزشکی - مرداد ۱۳۹۰

«سازمان بسیج جامعه پزشکی»، نزدیک به سپاه پاسداران، به نامه انتقادی شماری از پزشکان ایرانی خطاب به بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، واکنش نشان داد و آنها را «عناصر فتنه گر» و «بی بصیرت» خواند.

بیش از ۲۰۰ نفر از پزشکان ایرانی، در نامه ای به بشار اسد، با اشاره به تحصیل او در رشته پزشکی، و قسم وی «برای نجات جان انسان ها»، استفاده از « توپ و تانک در مقابله با مردم بی دفاع» سوریه را باعث «بدنامی و رسوایی همیشگی» خواندند.

این پزشکان خطاب به بشار اسد اعلام کردند «اين واقعيت هولناک است که فردی چون شما که تحصيلات خود را در رشته پزشکی به اتمام رسانده‌ و برای نجات جان انسانها قسم خورده است، آمر اين وقايع جنايت بار باشد.»

به گفته آنها، «فاجعه ای» که در سوریه رخ می دهد، در اعتراض و ناخشنودی مردم سوريه به «حکومت موروثی» بشار اسد ریشه دارد.

«سازمان بسیج جامعه پزشکی»، در بیانیه خود، پزشکان منتقد بشار اسد را به «بزرگنمایی در موضوع سوریه» متهم کرده و گفته است هدف آنها، «انحراف افکار عمومی» از «کشتارهای وحشیانه مردم بحرین، یمن و فلسطین» است.

محمدرضا خاتمی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و مصطفی معین، وزیر علوم دولت محمد خاتمی، از جمله امضا کنندگان نامه پزشکان به بشار اسد هستند.

آیت الله خامنه ای در واکنش به افزایش انتقادات نسبت به اقدام های دولت بشار اسد در برخورد با دموکراسی خواهان، اعتراضات در سوریه را دارای «ماهیت متفاوت» با اعتراضات در دیگر کشورهای خاورمیانه توصیف کرد و آمریکا را به دست داشتن در آن اعتراضات متهم کرد.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می گوید از زمان آغاز اعتراضات در سوریه در ماه مارس، بیش از۲۶۰۰ نفر در این کشور کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG