لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۲

دیپلمات سابق ایران: دیپلمات اخراجی جمهوری اسلامی از قاهره یک «افسر اطلاعاتی» بود


دیپلمات سابق ایران: دیپلمات اخراجی جمهوری اسلامی از قاهره یک «افسر اطلاعاتی» بود
دیپلمات سابق ایران: دیپلمات اخراجی جمهوری اسلامی از قاهره یک «افسر اطلاعاتی» بود

یک دیپلمات سابق جمهوری اسلامی ایران می گوید قاسم حسینی فرستاده ایران که از قاهره اخراج شد، یک افسر اطلاعاتی بود که در دفتر حفظ منافع جمهوری اسلامی در پایتخت مصر کار می کرد.

حسین علیزاده، کارمند دفتر حفظ منافع جمهوری اسلامی در قاهره، که سال پیش فرار کرد، روز سه شنبه ۳۱ ماه مه در یک مصاحبه اختصاصی با برنامه افق شبکه خبری فارسی صدای آمریکا اظهار داشت به گفته منابع، قاسم حسینی یک افسر اطلاعاتی بود و در یک تله امنیتی به دام افتاد.

علیزاده گفت مقام های ایرانی انتظار نداشتند به دلیل مبالغ هنگفت پول نقدی که حسینی در اختیار داشت و برای خریدن سیاستمداران و شخصیت های مذهبی صرف می شد، چنین کاری ناگهان صورت گیرد.

علیزاده گفت هدف این بود که از این طریق ادعای آیت الله خامنه ای که انقلاب مصر از انقلاب اسلامی ایران الهام گرفته است توجیه شود.

دیپلمات سابق جمهوری اسلامی ایران در گفت و گو با سیامک دهقانپور مجری برنامه افق، گفت قاسم حسینی در تلاش برای شتاب بخشیدن به روند عادی سازی مناسبات بین ایران و مصر کارساز بود.

حسین علیزاده گفت وی این کار را مستقلا انجام می داد و افزود افسران اطلاعاتی در سفارتخانه های ایران به سفیر یا دیگر مقام های دیپلماتیک پاسخگو نیستند.

علیزاده همچنین گفت ایستگاه اطلاعاتی در بخش حفاظت از منافع ایران در قاهره در سال ۱۳۸۱ تاسیس شد.

مقام های مصری روز شنبه از قاسم حسینی درباره ارائه گزارش های اطلاعاتی بازجویی کردند، اما وی بعدا به علت داشتن مصونیت دیپلماتیک آزاد شد. خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گزارش داد حسینی روز دوشنبه قاهره را به سوی دوبی ترک گفت. وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی این رویداد را یک «سوء تفاهم که برطرف شد» توصیف کرد.

XS
SM
MD
LG