لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۱۹

احکام محمد عطریانفر و علی تاجرنیا صادر شد


احکام محمد عطریانفر و علی تاجرنیا صادر شد

محمد عطریانفر، از فعالان سیاسی اصلاحطلب و عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، که از جمله بازداشت شدگان نخستین روزهای پس از انتخابات ۲۲ خرداد به شمار می رود، با تأمین وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

خبرگزاری های داخلی اعلام کردند که آقای عطریانفر، روز سه شنبه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یکی از مقامات وزارت دادگستری نوشته است آقای عطریانفر به شش سال زندان محکوم شده است. این حکم قطعی نیست و قابل تجدید نظر خواهی است.

محمد عطریانفر عضو سابق شورای شهر تهران، عضو شورای سیاست گذاری روزنامه شرق و هفته نامه شهروند امروز و معاون سیاسی وزارت کشور در کابینه اول هاشمی رفسنجانی، در انتخابات دهمین دور ریاست جمهوری اسلامی از حامیان میرحسین موسوی بود. او در روزهای آغازین درگیریهای پس از انتخابات با صدها تن از فعالان سیاسی اصلاح طلب و روزنامه نگاران بازداشت شد.

محاکمه آقای عطریانفر نیز مانند محمدعلی ابطحی، دیگر فعال ارشد اصلاح طلب بازداشت شده در جریان وقایع پس از انتخابات، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی صلواتی صورت گرفته است. هر دو این افراد به اتهام برپایی انقلاب مخملی علیه نظام جمهوری اسلامی بازداشت شدند و سپس مدتی را در سلول های انفرادی زندان اوین گذراندند.

آنان در جلسات محاکمه و اعترافات تلویزیونی علیه خود و دیگر رهبران جنبش اصلاحات اعتراف کردند.

محاکمات موسوم به «کودتای مخملی» با اعتراض گروهها و چهرههای اصلاحطلب و نیز مراجع سرشناس شیعه از جمله آیت الله منتظری و آیت الله صانعی همراه بود. آنان این محاکمات را «غیرقانونی» و «غیرشرعی» اعلام کردند.

همزمان بنا به گزارش ها، علی تاجرنیا،عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی، که به تازگی پس از تحمل ۵ ماه زندان آزاد شده بود، به شش سال حبس تعزیری و ۷۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

خبرگزرای ایلنا در این زمینه به نقل از حمید فاتح نیا، وکیل علی تاجرنیا، نوشت آقای تاجرنیا به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت عمومی به پنج سال حبس و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس محکوم شده و حکم ۷۰ ضربه شلاق برای وی نیز در خصوص اتهام توهین به مسئولان كشور (رئیس جمهور و مجموعه دولت) صادر شده است.

XS
SM
MD
LG