لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۸

دستگیری خبرنگار روس در ایران؛ روسیه سفیر جمهوری اسلامی را احضار کرد


یولیا یوزیک و عکسی که سه روز پیش از خود در ایران منتشر کرده است
یولیا یوزیک و عکسی که سه روز پیش از خود در ایران منتشر کرده است

سفارت روسیه در ایران ​روز جمعه اعلام کرد که یک خبرنگار روس چند روز پیش در ایران دستگیر شده و همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وابسته مطبوعاتی سفارت روسیه در تهران ضمن تایید این خبر گفت که ماموران امنیتی گذرنامه «یولیا یوزیک» را روز یکشنبه بدون هیچ دلیلی گرفته و او را روز چهارشنبه در اتاقش در هتل، بازداشت کردند.

این وابسته مطبوعاتی هیچ جزئیاتی در مورد اتهام بازداشت خانم یوزیک ارائه نکرده است. ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، اعلام کرد سفیر ایران در مسکو برای ادای توضیح بابت این دستگیری به وزارت خارجه روسیه احضار شده است.

یولیا یوزیک، خبرنگار روس، اوائل همین هفته و در صفحه اینستاگرام خود، تصاویری از سفرش به ایران را منتشر کرده و گفته بود از حضورش در ایران بسیار خرسند است.

گزارشگران بدون مرز به تازگی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از طرح اتهام‌‌ «جاسوسی» و «همکاری با کشورهای [متخاصم]» برای بازداشت و محکومیت بسیاری از روز‌نامه‌نگاران ... استفاده کرده است. این در حالی است که وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران و دیوان عالی قضایی رسما اعلام کرده‌اند که ایران با هیچ کشوری در جنگ و تخاصم نیست.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی رسانه‌ها ۲۰۱۹ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ۱۷۰ قرار دارد.

نهادهای بین المللی بارها جمهوری اسلامی ایران را ناقض آزادی بیان و محدود‌کننده رسانه‌ها دانسته‌اند.

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا مطالبی را با عنوان «۴۰سال وعده‌های عمل نشده» جمهوری اسلامی در توئیتر فارسی خود منتشر کرده و از فساد، نبودن آزادی بیان، نبودن عدالت، و وعده‌های عمل نشده اقتصادی از سوی مقامات جمهوری اسلامی نوشته بود.

وزارت خارجه آمریکا در این توئیت‌ها نوشته بود که «چهل سال پیش، آیت الله خمینی وعده آزادی بیان و آزادی مطبوعات را داد. امروز، ایران یکی از سرکوب شده ترین فضاهای رسانه ای را دارد. رژیم حاکم تنها چهل سال شکست به بار آورده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG