لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۴

اصلاحات جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره صادرات هواپیما به ایران


نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا
نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا

وزارت خزانه داری آمریکا اخیرا بخش پاسخ به پرسش های متداول درباره دستورالعمل اجرایی لغو تحریم های ایران در چارچوب برجام را بروزرسانی کرده است که براین اساس، صادرات هواپیما به ایران با یک مجوز موقت امکان پذیر می شود.

به نوشته وبسایت تحلیلی و اقتصادی مانداک این بروزرسانی حاوی برخی شفاف‌سازی های لازم است که احتمالا تاثیر مثبتی بر مراودات تجاری با ایران خواهد داشت.

دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا، اوفک، OFAC مجوز جدیدی را صادر کرد که به موجب آن صادرات هواپیما به ایران به صورت موقت مجاز خواهد بود.

به گزارش نشنال ناریویو، این مجوز تنها به صادرات هواپیما از سوی اشخاص غیرآمریکایی برای هواپیماهای مسافری برای ثبت در کشوری غیر از آمریکا است. این مجوز موقت ۷۲ ساعته است .

یکی از دستورالعمل های افزوده شده در وزارت خزانه داری درباره میزان و محدوده مجاز مراوادات دلاری است و می گوید موسسات مالی خارجی از جمله نهادهای تابعه نهادهای مالی آمریکا که در خارج از این کشور هستند و نه شعبات آنها می توانند مبادلات دلاری با ایران داشته باشند یا حساب های دلاری مرتبط با ایران یا افراد مقیم ایران یا جایی داشته باشند که نفع آن به فردی برسد که دارایی اش تنها بر اساس فرمان ۱۳۵۹۹ مسدود شده باشد. به شرط آن که چنین مبادلاتی دربرگیرنده نظام مالی آمریکا یا شهروند این کشور یا فردی که در فهرست تحریمی SDN‌ آمده، نباشد.

پس هر شهروند غیرآمریکایی مرتبط با مبادلات با ایران با مرتبط با ایران می تواند مراودات دلاری داشته باشد به شرطی که از یک موسسه مالی خارجی برای پرداخت در خارج از نظام مالی آمریکا استفاده کند و هیچ طرفی که در فهرست ویژه وزارت خزانه داری است، دخیل نباشد.

این دستورالعمل همچنین می گوید شهروندان غیرآمریکایی اگر با نهادهای تحت مالیکت یا کنترل کلی یا جزئی یک ایرانی یا مرتبط با ایران در فهرست SDN مراوده داشته باشند، الزاما در معرض تحریم نیستند. هرچند چنین مراوداتی مستلزم احتیاط بیشتر است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG