لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

جمهوری اسلامی هدف قرار گرفتن «سامانه پدافند هوایی تاسیسات نطنز» را تکذیب کرد


تصویر ماهواره‌ای مربوط به ۴ آوریل ۲۰۲۴ - آرشیو
تصویر ماهواره‌ای مربوط به ۴ آوریل ۲۰۲۴ - آرشیو

وب‌سایت «نورنیوز» وابسته به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی به نقل از یک «مقام مطلع» گزارش‌های منتشر شده در مورد «آسیب» بخشی از «سامانه پدافند هوایی» در پی حمله بامداد جمعه به منطقه‌ای در اصفهان را «کذب» دانست و خبرهای منتشر شده را «فضا سازی» رسانه‌های غربی اعلام کرد.

روز گذشته برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های بین‌المللی به نقل از منابع دولتی خبر دادند که در جمله بامداد جمعه به ایران «سایت راداری پدافند هوایی تاسیسات نطنز هدف سه موشک اسرائیل» قرار گرفته است.

شبکه خبری ای‌بی‌سی به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داده بود که حمله «بسیار محدود» بامداد جمعه با شلیک سه موشک توسط یک جنگنده اسرائیلی از «خارج ایران» انجام شده است.

به گفته این مقام آمریکایی، در این حمله یک سایت راداری پدافند هوایی در نزدیکی اصفهان هدف قرار گرفته شد که برای محافظت از تاسیسات هسته‌ای نطنز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مقام ارشد آمریکایی افزود ارزیابی‌های اولیه حاکی از آن است که این سایت بر اثر حمله اسرائیل از بین رفته است اما این ارزیابی هنوز در دست تکمیل است.

یک «منابع ارشد نظامی آمریکایی» نیز به شبکه خبری فاکس‌نیوز گفته بود که حمله شب گذشته اسرائیل به یک پایگاه نظامی در کنار تاسیسات هسته‌ای نطنز انجام شده و این تاسیسات هدف حمله اسرائیل نبوده است.

یکی از این منابع به فاکس‌نیوز گفت: «اسرائیلی‌ها اهداف مورد نظر خود را زدند.»

به گفته او، اینکه اسرائیل توانست یک هدف اصلی را چندین دفعه بزند، نشان‌دهنده ناکارآمدی سامانه پدافند هوایی ساخت روسیه است که مورد استفاده جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد.

طبق گزارش فاکس‌نیوز، سامانه‌های پدافند هوایی در این پایگاه نظامی که برای محافظت از تاسیسات هسته‌ای نطنز استفاده می‌شوند، یکی از اهداف این حمله بودند.

گزارش فاکس‌نیوز می‌افزاید که اسرائیل در این حمله از موشک و پهپاد استفاده کرده است.

با وجود همه این گزارش‌ها، «مقام مطلع» وب‌سایت وابسته به شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ادعا کرده که «با هوشیاری سامانه‌های راداری و پدافندی مستقر در منطقه» آنچه «ریزپرنده‌های ناشناس» نامیده «قبل از نزدیک شدن به حریم مناطق حساس» مورد هدف قرار گرفتند.

رسانه‌های وابسته به حکومت ایران از همان ساعات ابتدایی انتشار خبر شنیده شدن صدای چندین انفجار در اصفهان و پس از آن لغو تمام پروازهای فرودگاه‌های تهران و چندین شهر، تلاش کردند تا خبرهای مربوط به این رویداد را کم‌اهمیت نشان دهند.

با این وجود ساعاتی پس از این انفجارها، منابع غربی تایید کردند که این حوادث بخشی از جمله «محدود» اسرائیل در واکنش به حملات موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل بوده است.

XS
SM
MD
LG