لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران به ۴۵۰ تن رسید


آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ پنجم آذر
آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ پنجم آذر

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا پنجم آذر ۴۵۰ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۳ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان پنجم آذر ۱۸۱۷۳ نفر اعلام کرد و افزود از این تعداد هویت ۳۳۳۲ تن مشخص شده است.

با ورود به آذر ماه، در سومین ماه از آغاز اعتراضات مردمی، شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۶ شهر افزایش یافت. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۶۶ دانشجو بازداشت شده‌اند.

تا این روز همچنین ۱۱۰۲ تجمع شهری و دانشگاهی در سراسر کشور صورت گرفته که کماکان با برخورد خشونت بار از سوی نیروهای امنیتی همراه بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، بخش قابل توجهی از ۱۱۰۲ تجمع در استان‌های غربی بوده و در روز آغازین هفته شاهد حمایت از این استان‌ها در شهرهای تهران، شیراز و زاهدان بودیم.

روز شنبه شاهد اعتصاب گسترده در شهرها و صنایع مختلف بودیم. بر اساس تصاویر منتشر شده کارکنان و کارگران کارخانه ذوب آهن اصفهان در حمایت از اعتراضات سراسری، اعتصاب کردند.

در شهرهای کرمانشاه و سقز نیز کسبه و کامیون‌داران دست به اعتصاب زدند.

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف نیز در همراهی با مردم ایران دست به اعتصاب و سر دادن شعارهای اعتراضی زدند.

کارگران کارخانه لوازم خانگی پارس در شهرک صنعتی البرز قزوین دست به اعتصاب زدند و با شعار« کارگر داد بزن، حقتو فریاد بزن» اعتراض خود را نشان دادند.

تصاویر منتشر شده، همچنین نشان از اعتصاب کارکنان شرکت خودروسازی مرتب در روز شنبه ۵ آذر دارد.

کارکنان این شرکت، به دلیل دریافت نکردن حقوق در ۹ ماه گذشته اعتصاب کرده‌اند. در روزهای گذشته هم ویدیوهایی از اعتصاب کارکنان شرکت مرتب در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته‌ شده است.

بر اساس تصاویر موجود در فضای مجازی روز شنبه پنجم آذرماه کارگران کارخانه سیف‌خودرو نیز با دست کشیدن از کار اعتصاب کردند.

دانشکده‌های مختلف دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز با انتشار بیانیه‌های مجزا، تداوم دومین هفته اعتصاب و تحصن را اعلام کردند و «در واکنش به برآورده نشدن مطالبات و خواسته‌های دانشجویان» در صحن ورودی دانشکده‌های خود دست به تحصن و تجمع سکوت زدند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG