لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

گزارشی از تایمز اسرائیل:‌ جلسه ایران و ۱+۴ بی نتیجه ماند؛ ابهام در سرنوشت برجام


تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین روز جمعه با ایران ملاقات کردند تا مزایای اقتصادی ماندن در برجام و کاستن از ضربه ناشی از تحریم های آمریکا را ارائه کنند، اما جلسه به سرعت تحت الشعاع ابراز تاسف ایران قرار گرفت و آلمان هم اعلام کرد نمی تواند جبران کامل تحریم های آمریکا را وعده بدهد.

وزیران خارجه این کشورها در وین، جایی که برجام در سال ۲۰۱۵ تصویب شد، گردهم آمدند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، گفت: «دیدار امروز ما در این جا برای اطمینان از آینده برجام است. پس از خروج ایالات متحده که ما نمی توانیم دلیل اش را درک کنیم، با شرایطی دشوار روبرو هستیم. ما می خواهیم برای ایران روشن کنیم که می تواند همچنان از مزایای اقتصادی این توافق بهره مند شود.»

با این وجود، به گزارش رسانه های دولتی در ایران، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در تماسی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نسبت به پیشنهاد اروپا ابراز تاسف کرده است: «متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود.»

رئیس جمهوری ایران روز پنج شنبه در تماس تلفنی دیگری با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت تدابیر اقتصادی پیشنهادی اروپا «در بر گیرنده همه خواسته های ما نیست».

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در گفتگویی با رادیو فرانسه گفت ایران نجات توافق را سخت تر می کنند: «آن ها (مقامات ایران) باید تهدید به زیر پا گذاشتن تعهداتشان را متوقف کنند. ما داریم سعی می کنیم پیش از اعمال تحریم ها در آغاز اوت و دور بعدی تحریم ها در نوامبر بسته ای اقتصادی را آماده کنیم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG