لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۳

توافق اتمی ایران همچنان مسئله مورد بحث رسانه ها


توافق گروه پنج به علاوه یک با ایران در چارچوب برنامه اتمی آن کشور که حدود دو هفته پیش در ژنو صورت گرفت، همچنان مورد بحث و گفت وگوی رسانه های آمریکائی و بین المللی است، مسئله ای که بطور مرتب در کنفرانس های مطبوعاتی کاخ سفید مورد بحث قرار می گیرد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا قرار بود روز شنبه در نشست «مرکز سابان برای سیاست های خاور میانه» در بروکینگز شرکت کند، نشستی که بر مسائل جاری خاور میانه متمرکز خواهد بود. علاوه بر باراک اوباما، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و وزرای امور خارجه آمریکا و اسرائیل نیز در این نشست شرکت و سخنانی ایراد خواهند کرد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در این باره که آیا رئیس جمهوری و نخست وزیر اسرائیل در این نشست در باره مسئله توافق اخیر با ایران مجدداً با یکدیگر مذاکره خواهند کرد یا نه می گوید، همانطور که می دانید (هر دو رهبر) بطور مرتب با یکدیگر مذاکره یا ملاقات می کنند و هیچ رهبری در جهان وجود ندارد که بیشتر از نخست وزیر اسرائیل، با وی مذاکره یا ملاقات کرده باشد.

جی کارنی می افزاید همانطور که در گزارش های اخیر آمده است، دو رهبر اخیراً در باره ایران بطور مفصل با یکدیگر گفتگو کرده اند.

نخست وزیر اسرائیل بارها قبل و بعد از توافق اخیر گروه پنج به علاوه یک با ایران، عدم رضایت دولت متبوع خود را رسماً اعلام کرد و گفت این توافق بدی است.

جی کارنی در پاسخ به این که آیا (کاخ سفید) می تواند از تصویب لایحه جدیدی در کنگره آمریکا برای اعمال تحریم های شدید تر علیه ایران، تا قبل از پایان سال جاری میلادی جلوگیری کند؛ گفت ما در باره این مسئله شدیداً سر گرم فعالیت هستیم زیرا همانطور که من و برخی از دیگرهمکارانم بارها گفته ایم، قویاً بر این باوریم که اکنون زمان مناسبی برای تصویب یک لایحه جدید اعمال تحریم (علیه ایران) نیست.

وی در ادامه می گوید کنگره در این مورد با دولت و متحدان بین المللی آمریکا از نزدیک همکاری کرده است. جی کارنی همچنین یاد آوری می کند که همکاری دولت (اوباما) و کنگره باعث شد که آمریکا بتواند جامع ترین تحریم ها را در تاریخ بگونه ای موفقیت آمیز علیه (ایران) اعمال کند.
XS
SM
MD
LG