لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

نشست نمایندگان ایران و کشور پنج بعلاوه یک در حد معاونان وزیر


نمایندگان ایران و گروه پنج به علاوه یک که شامل آمریکا، روسیه، چین، آلمان، بریتانیا و فرانسه است، روز چهارشنبه در وین باهم دیدار و درباره ادامه اجرای برجام گفتگو کردند.

این دیدار در ادامه نشست های قبلی، برای گفتگو در مورد اجرای برجام یا توافق هسته ای ایران در وین برگزار شد.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید نماینده اتحادیه اروپا در این جلسه حضور داشتند.

بر اساس گزارش ها هیچکدام از دیپلمات ها درباره وضعیت گفتگوهای صورت گرفته اظهار نظری نکردند.

تازه ترین خبرها را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

این نشست در شرایطی صورت می گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها تهدید کرده است از توافق اتمی قدرت های جهانی با ایران کنار بکشد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع کنگره و کاخ سفید گزارش داد که کنگره آمریکا اجازه می دهد که ضرب الاجل تصمیم گیری درباره اعمال دوباره تحریم ها علیه ایران بگذرد و با این اقدام، توافق برجام میان تهران و قدرت های جهانی، دست کم به طور موقت، یکپارچه باقی می ماند.

اکتبر گذشته، دونالد ترامپ از تایید اینکه ایران به برجام عمل می کند خودداری کرد و تصمیم او، آغاز مهلت شصت روزه ای برای کنگره شد تا برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران تصمیم گیری کند.

دستیاران قانون گذاران آمریکایی می گویند کنگره اجازه می دهد این مهلت بدون تصمیم گیری برای بازگرداندن تحریم ها سپری شود. با این اقدام، رئیس جمهوری آمریکا باید تا اواسط ماه ژانویه تصمیم بگیرد که آیا همچنان می خواهد از اجرای تحریم ها علیه صنایع انرژی ایران چشم پوشی کند یا خیر.

در صورتی که دولت آمریکا تصمیم به اجرای دوباره تحریم ها بگیرد، توافق هسته ای ایران ممکن است از هم بپاشد، رویدادی که متحدان اروپایی آمریکا، و همچنین چین و روسیه با آن مخالفت کرده اند.

دونالد ترامپ، بارها توافق هسته ای با ایران را بدترین توافق ممکن خوانده است، این در حالی است که ایران می گوید اساسا قصد تولید سلاح هسته ای را ندارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG