لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

هشتمین نشست کمیسیون برجام؛ ایران از مکانیسم حل اختلاف استفاده نکرد


خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد به رغم اعتراض ایران به تحریم های جدید، در تازه ترین نشست کمیسیون مشترک برجام، جمهوری اسلامی ایران تمایلی برای استفاده از «مکانیسم حل اختلاف» نشان نداد.

پیشتر رسانه های دولتی در تهران گزارش دادند ایران در این نشست، به تحریم های جدید ایالات متحده آمریکا اعتراض کرد. رویترز گزارش داد مقام های آمریکایی این تحریم ها را مربوط به توافق هسته ای ندانستند و اعلام کردند علیرغم تغییر دولت، آمریکا همچنان به برجام پایبند است.

مکانیسم حل اختلاف بخشی توافق هسته ای دو سال پیش بود که براساس آن اگر ایران معتقد باشد هر یک از اعضای گروه ۱+۵ تعهدات خود در برجام را انجام نداده، می تواند موضوع را بطور رسمی برای حل اختلاف در کمیسیون رسما اعلام کند.

از سوی آمریکا توماس شانن معاون وزیر خارجه به همراه کارشناسان نهادهای دولتی ایالات متحده و از ایران عباس عراقچی معاون ظریف در این نشست حاضر شده اند.

به نوشته رویترز، هرچند طرف ایران از عملکرد آمریکا در برجام «ناراضی» است اما اعتراض رسمی برای طرح در قالب مکانیسم حل اختلاف نکرده است.

این دومین بار است که ایران به رغم اعتراض ها در تریبون های داخلی خود، در جلسه مشترک کمیسیون برجام از این مکانیسم استفاده نمی کند.

دولت پرزیدنت ترامپ هرچند این هفته برای دومین بار پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید کرد اما همزمان، تحریم های جدید غیر هسته ای نیز اعلام کرد که برنامه موشکی، فعالیت های برهم زننده ثبات در خاورمیانه و نقض حقوق بشر توسط ایران را هدف گرفته اند.

آمریکا می گوید این تحریم ها ربطی به مسائل هسته ای ندارد و آمریکا تعهد خود به برجام را حفظ کرده است. با این حال، مقام های کاخ سفید تاکید کرده اند که توافق هسته ای تا پایان تابستان مورد بررسی دقیق خواهد بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG