لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

اعتراض زنان و مردان ایرانی به بازداشت دختر رقصنده نوجوان؛ برقص_تا_برقصيم


گزارشی از لِینی بارون در تایم

زنان ایرانی در اماکن عمومی می رقصند و ویدئوی خودشان را، در اعتراض به بازداشت یک دختر نوجوان مشهور در اینستاگرام، در فضای آنلاین به اشتراک می گذارند.

مائده هژبری با انتشار ویدئوی رقص های خود هواداران گسترده ای در رسانه های اجتماعی پیدا کرده بود. مائده بدون حجاب در اتاق خواب خود با موسیقی های پاپ غربی و ایرانی و رپ می رقصید.

در ایران زنان موظف اند در انظار عمومی موهای خود را بپوشانند و رقصیدن با جنس مخالف اگر در میان اعضای خانواده نزدیک نباشد ممنوع است.

هژبری روز جمعه در تلویزیون حکومتی ایران ظاهر شد و در آن چه فعالان اعتراف اجباری توصیف می کنند پذیرفت که اصول اخلاقی را زیر پا گذاشته است. او یکی از چند نفری است که اخیرا به اتهام های مشابهی بازداشت و با قید وثیقه آزاد شده اند.

مائده در بخشی از اعترافات اجباری تلویزیونی اش می گوید: «من برای جلب توجه این کار را نمی کردم. علاقمندانی داشتم و این ویدئوها به خاطر آن ها بود. من هیچ قصد تشویق دیگران به این کار را نداشتم... با گروهی کار نمی کردم، هیچ آموزشی ندیدم. رشته ورزشی ام ژیمناستیک است.»

حساب اینستاگرام هژبری از زمان بازداشت او در دسترس نیست، اما کاربران رسانه های اجتماعی ویدئوهای رقص او را به اشتراک می گذارند.

بسیاری از زنان ایرانی بدون حجاب اجباری با هشتگ های «#برقص_تا_برقصیم» و «#رقصیدن_جرم_نیست» ویدئوهایی از خود در حمایت از هژبری به اشتراک می گذارند.

حسین رونقی، وبلاگ نویس ایرانی، در یک پست اینستاگرامی نوشت: «هر جای دنیا بگویی که دختران ۱۷ و ۱۸ ساله را بخاطر رقص، شادی و زیبایی شان به جرم اشاعه فحشاء بازداشت و زندانی کردند و در مقابل متجاوزان به کودکان و... آزاد هستند، می خندند! چون برای شان باورپذیر نیست!»

تابستان گذشته، مقامات مسئول یک گروه رقص زومبا را در ایران دستگیر کرده بودند.

در سال ۲۰۱۴، سه زن و سه مرد به دلیل تولید ویدئوی رقصی از بام تهران ملهم از آهنگ «هپی» کار فارل ویلیام به یک سال حبس تعلیقی و ۹۱ ضربه شلاق محکوم شده بودند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG