لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۹

همایش آینده دموکراسی و حقوق بشر در ایران


همایش آینده دموکراسی و حقوق بشر در ایران
همایش آینده دموکراسی و حقوق بشر در ایران

روز یکشنبه ی گذشته «دانشگاه جنوبی متدیست» در دالاس تگزاس که درعرصه حمایت از حقوق بشر در جهان شهرت دارد، همایشی را با عنوان «آینده دموکراسی و حقوق بشر در ایران» بر گزار کرد که در آن دکتر علیرضا نوری زاده، نویسنده، روزنامه نگار و مدیر «مرکز پژوهش های ایران و اعراب- لندن» ،اسکار گوارا مورالس عضو «انستیتوی جورج. دبلیو.بوش برای آزادی انسان» و مبتکر فیسبوک «یک میلیون امضا علیه حکومت نظامی کلمبیا» و علی اکبر موسوی خوئینی نماینده در ششمین مجلس شورای اسلامی و دبیرکنونی «ادوار تحکیم وحدت» به سخنرانی پرداختند.

مروارید نامدار گرداننده این همایش بود. وی از «دانشگاه آمریکائی واشنگتن» در رشته ی علوم سیاسی با تمرکز بر مسائل در کشور های خاورمیانه فارغ التحصیل شده است و ضمن ادامه تحصیلات و پژوهش ها خود در همین زمینه در «دانشگاه جنوبی متدیست»، مقالاتی و گزارش هائی نیز در مورد وضعیت حقوق بشر و اوضاع سیاسی جاری در ایران نوشته و منتشر ساخته است.

تازه ترین مقاله مروارید نامدار همراه با مجموعه مقالاتی از چند کارشناس دیگر توسط دانشکده حقوق« دانشگاه آمریکائی واشنگتن» منتشر شده است.

طی برنامه از پیش اعلام شده قرار بود آقای مجتبی واحدی، روزنامه نگار و سخنگوی آقای مهدی کروبی در خارج از ایران نیز در همایش یاد شده شرکت کند اما بخاطر رویداد های پیش بینی نشده ی اضطراری وی امکان نیافت در این همایش حاضر شود.

سازمان عفو بین الملل از جمله نهاد هائی بوده اند که در برگزاری این همایش همکاری داشتند.

دکتر علیرضا نوری زاده در سخنرانی خود به بررسی روند تحولات در ایران پرداخت و در عین حال اهمیت تاثیرروند دموکراسی در منطقه بر اوضاع جاری در ایران را نیز مورد تشریح قرار داد.

وی نقش جوانان ایرانی خارج از ایران از جمله در آمریکا را در بازتاب دادن رویداد های ایران در عرصه جهانی بسیار با اهمیت دانست.

آقای علی اکبر موسوی خوئینی نیز ضمن تشریح چگونگی افزایش فشار حکومت بر روند دموکراسی خواهی در ایران ، بر نقش جوانان در این روند تاکید ورزید.

شیوه های مبارزات مدنی و غیر خشونت آمیز در مسیر تلاش برای دموکراسی موضع سخنان اسکار مورالس بود. وی استفاده از تجربه های دیگر ملت ها را در این زمینه بسیار مهم خواند.

نیمه ی دوم این نشست به پرسش و پاسخ میان حاضران و سخرانان اختصاص یافت. گفتنی اینکه چندین جوان تازه آمده از ایران نیز در این همایش حضور یافتند.

مطبوعات محلی و نیز نشریات دانشگاهی در دالاس، بطور نسبتا گسترده ای این همایش را بازتاب دادند.

همایش «دانشگاه جنوبی متدیست» دومین همایش از این نوع در یک ماه گذشته است. همایش نخست در دوم مارس در دانشگاه آمریکائی واشنگتن برگزار شده بود.

XS
SM
MD
LG