لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

جمهوری اسلامی جلوی تجمع در پاسارگاد به مناسبت روز جهانی کورش را گرفت


مقام‌های ایران از دفع تلاش گروهی از کاربران اینترنتی در خارج از کشور برای دامن زدن به ناآرامی در مقبره کورش در پاسارگاد خبر داده‌اند.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه روز یکشنبه هفتم آبان گزارش داد که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی جلوی تجمع غیرقانونی در پاسارگاد به مناسبت روز کورش را گرفت.

مقام‌های ایران روز یکشنبه جاده‌های منتهی به پاسارگاد در استان فارس را بستند. به گزارش میزان نیروهای بسیج قرار بوده است همزمان در آن منطقه رزمایش برگزار کنند.

هفتم آبان، که به عنوان روز ورود کورش به بابل شناخته می‌شود، به طور غیررسمی روز کورش نام گرفته است، اما در هیچ تقویمی ثبت نشده است.

با این حال، در سالهای اخیر در این روز جمعیت زیادی در اطراف آرامگاه او در پاسارگاد گردهم آمدند. تجمع سال گذشته که به هزاران نفر رسید حساسیت حکومت و روحانیون سنتی را برانگیخت.

امامان جمعه استان فارس در نماز جمعه پنجم آبان به مراسم روز کورش حمله کرده و آن را برنامه ای مورد حمایت آمریکا و اسرائیل معرفی کردند.

اداره راه استان نیز اعلام کرد که جاده منتهی به پاسارگاد به دلیل تعمیرات بسته است. گزارش‌هایی نیز از نصب مانع و استقرار پلیس ضدشورش برای جلوگیری از حضور جمعیت منتشر شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG