لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

افزایش فعالیت های ایران در فضای مجازی


کارشناسان امنیت فضای مجازی معتقدند ایران فعالیت های سایبری خود را از چندی پیش متوجه فضای دیپلماتیک کرده است.

در گفتگویی که چهارشنبه در مؤسسه پژوهشی شورای آتلانتیک در پایتخت آمریکا صورت گرفت، دو کارشناس که چند سالی است فعالیتهای ایران در فضای مجازی را تحت نظر دارند، گفتند ابتدا هدف اصلی فعالیت های سایبری دولت ایران شهروندان خود بود، اما ۳ سال است که دولت ایران توجه خود را به خارج از کشور معطوف کرده است.

در حمله های اینترنتی که به شرکت نفت آرامکوی عربستان، راس گاز قطر، بانک ها و مؤسسات مالی آمریکا وغیره در این ۳ سال صورت گرفته، ایران مظنون اصلی بوده است.

آندرتا تونر، کارشناس ارشد اطلاعات در شرکت کراود استرایک می گوید ایران تا حدی تغییر مسیر داده است.

جی.اس وروک، کارشناس دیگر این جلسه، که مدیر تحقیقات در مؤسسه ای بنام پروژه مستند کردن درگیری های سایبری است، می گوید بواسطه شرکت های بخش خصوصی و دیگر نهادها سپاه پاسداران در پس این حملات است.

هر دو این کارشناس ها ایرادی به داشتن دانش و توانایی های سایبری نمی بینند و می گویند کشورها این توان را یکی از ابزارهای ارتش خود حساب می کنند. اما آنها هشدار می دهند که با ادامه حملات ایران به تأسیسات و ساختار کشورهای منطقه، ممکن است نه تنها جنگی در فضای مجازی رخ دهد بلکه شاید در آینده آمریکا و اروپا دیگر نتوانند جلوی تلافی قربانیان حملات علیه ایران را بگیرند و درگیری به میدان جنگ بکشد.

XS
SM
MD
LG