لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۲

افزایش کاهبرداری اینترنتی در ایران؛ جمهوری اسلامی به جای آموزش شهروندان، برای هکرها سرمایه‌گذاری می‌کند


همزمان با افزایش نگرانی‌های جهانی نسبت به اقدامات غیرقانونی و مخرب رخنه‌گران اینترنتی مورد حمایت رژیم جمهوری اسلامی، مقامات انتظامی رژیم حاکم بر ایران از افزایش جرایم در فضای مجازی و صدر آن برداشت غیرمجاز اینترنتی در کشور خبر دادند.

وحید مجید، رئیس پلیس فتا (فضای تولید و تبادل اطلاعات)، روز جمعه ۳ آبان در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا با بیان این که برداشت غیرمجاز اینترنتی و کلاهبرداری اینترنتی مصداق بارز «فیشینگ» است، دلیل افزایش چنین جرایمی را بالا رفتن ضریب نفوذ اینترنت در ایران و راه مقابله با برداشت غیرمجاز اینترنتی را «عملیاتی شدن رمز عبور یکبار مصرف» از طریق بانک‌ها دانست.

این سخنان او در حالی است که همزمان با «بالا رفتن ضریب نفوذ اینترنت» در ایران و افزایش کاربران، سرمایه گذاری‌های ضروری برای آموزش‌های مربوط به حفاظت از اطلاعات شخصی در اینترنت صورت نگرفته است و به گفته کارشناسان، یکی از دلایل جرایم اینترنتی، ناآگاهی کاربران درباره حفاظت سایبری بوده است.

در عین حال اما جمهوری اسلامی سرمایه گذاری بزرگی در حملات سایبری سازماندهی شده به کشورهای دیگر از جمله آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی انجام داده است.

شهریور امسال غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، گفت که مجموعه تحت فرمان او شمار زیادی از جوانان را در قالب هزار گردان سایبری ساماندهی کرده است؛ امری که می تواند به نوعی مشوق ارتکاب جرایم و تخلفات اینترنتی باشد.

بر اساس گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا نیز ایران به ارائه تهدید جاسوسی و حمله سایبری ادامه می‌دهد.

این اقدامات حکومت ایران در حالی است که برخی از کارشناسان وضعیت بحرانی اقتصاد و شرایط اجتماعی ناشی از آن، و نیز عدم انجام اقدامات لازم برای آموزش شهروندان را دلیل افزایش جرایم اینترنتی می دانند.

زمستان سال گذشته که اعلام شد جرایم اینترنتی در مقایسه با سال پیش از آن، رشدی ۷۱ درصدی داشته است، امیرمحمود حریرچی، جامعه شناس، در این باره گفت که در حال حاضر شرایط اجتماعی و اقتصادی ایران به گونه‌ای است که برخی افراد به دنبال سوءاستفاده از افراد دیگر هستند و فضای مجازی به دلیل اعتماد بیش از اندازه کاربران این فضا به راحتی فرصت کلاهبرداری را در اختیار مجرمان قرار می‌دهد.

او دلیل رشد این جرایم را بالا رفتن ناگهانی تعداد کاربران اینترنت و ناآگاهی بسیاری از آنها درباره امنیت سایبری و حفاظت از اطلاعات در فضای مجازی عنوان کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG