لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۲

تداوم روند صعودی ارز؛ دلار از ۱۹ هزار تومان گذشت


نرخ دلار در ادامه روند صعودی روزهای اخیر خود در بازار غیررسمی ایران، از ۱۹ هزار تومان گذشت.

به نوشته خبرگزاری‌های داخلی ایران و برخی از سایت‌های خبری، روز چهارشنبه ۴ مهر فروش هر دلار آمریکا در بازار تهران از ۱۷ هزار تومان آغاز و تا بعد از ظهر از ۱۹ هزار تومان گذشت.

این در حالی است که برخی از خبرنگاران از مشاهدات خود از بازار ارز تهران نوشته‌اند که هنگامی که دلار در حدود ۱۸ هزار تومان بود، برخی خریداران در پی خرید دلار حتی با قیمتی بیش از ۱۹ هزار تومان بودند.

ایسنا نیز نوشته است که خرید و فروش در بازار بیشتر توسط دلالان انجام شد و نرخ ارز در حالی باز هم بالا رفت که صرافی ها یا نیمه تعطیل بودند یا تابلوی قیمت را خاموش کرده و معامله‌ای انجام نمی‌دادند.

بر اساس این گزارش ها، هر سکه طلا نیز که روز سه شنبه حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد، روز چهارشنبه به حدود ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسید.

یورو نیز در مسیر صعودی قرار داشت و روز چهارشنبه ۲۱ هزار تومان معامله شد.

در آغاز روند کنونی افزایش نرخ ارز در مهر ماه سال گذشته، هر دلار آمریکا در حدود ۳ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شد.

برخی از کارشناسان خروج آمریکا از برجام و اعلام بازگشت تحریم های ایران را دلیل افزایش شدید نرخ ارز می دانند، این در حالی است که نرخ دلار تا پیش از بازگشت مرحله اول تحریم‌های آمریکا در مرداد امسال، بیش از سه برابر افزایش یافته بود.

از سوی دیگر، سیاست‌های بانک مرکزی در پی افزایش نرخ ارز نیز موجب انتقاد شدید کارشناسان شد و در نهایت دولت در ماه‌های گذشته رئیس کل بانک مرکزی را تغییر داد و سیاست های جدید ارزی را اعلام کرد. نمایندگان مجلس نیز وزیر اقتصاد را استیضاح و از کار برکنار کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG