لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

نرخ دلار در بازار آزاد تهران به حدود ۱۴ هزار تومان رسید؛ تداوم افزایش نرخ ارز در پی انتشار گزارش رشد اقتصادی منفی


گزارش ها از ایران حاکی از آن است که نرخ دلار در بازار آزاد تهران پس از رشد متوالی چند روزه به حدود ۱۴ هزار تومان رسید.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های داخلی ایران، نرخ هر دلار آمریکا روز دوشنبه ۲۱ بهمن به حدود ۱۳۹۶۰ تومان رسید و روز سه‌شنبه نیز با توجه به تعطیلی روز ۲۲ بهمن و کاهش معاملات، تغییر چندانی نکرد.

نرخ دلار و سایر ارزها در پی شدت گرفتن تحریم های ایالات متحده علیه ایران بالا رفت و هر دلار آمریکا به نزدیک ۱۵ هزار تومان رسید. اما بانک مرکزی جمهوری اسلامی در یک سال گذشته تلاش کرد با ایجاد بازارهای مختلف و اعمال سیاست هایی نرخ دلار را در محدوده ۱۲ هزار تومان حفظ کند. با این حال، نرخ ارز در چهار روز گذشته بار دیگر روند صعودی به خود گرفت و در پایان روز دوشنبه به حدود ۱۴ هزار تومان رسید.

روز یکشنبه نیز گزارش شد که نرخ رشد اقتصادی ایرانن رخ رشد اقتصادی در ۹ ماه نخست سال جاری با نفت، ۷.۶- درصد و بدون نفت، صفر است.

از یکسال پیش دولت پرزیدنت ترامپ فشار حداکثری بر ایران را آغاز کرد. رئیس جمهوری آمریکا هفته پیش نیز در بخشی از گزارش سالانه به کنگره آمریکا به فشار بر جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفته بود به خاطر تحریم‌های قدرتمند ما، اقتصاد ایران در وضعیت خیلی بدی است. ما می‌توانیم کمک کنیم تا در زمانی خیلی کوتاه این وضعیت بهتر شود. آن‌ها شاید یا غرور بیش از حد دارند یا مرتکب حماقت می‌شوند ولی تصمیم با آن‌ها است و ما حاضر به کمک هستیم. ما این جا هستیم. بگذارید ببینیم چه راهی اختیار می‌کنند. این کاملا در اختیار آن‌ها است.

دولت پرزیدنت ترامپ با برشمردن ایرادات برجام، از توافق هسته ای خارج شد و تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را بازگرداند. مقامات دولت آمریکا همچنین با اشاره به اقدامات مخرب جمهوری اسلامی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی، اعلام کردند فشار حداکثری بر رژیم جمهوری اسلامی تا هنگامی که مانند یک کشور عادی در منطقه رفتار نکند، ادامه خواهد یافت.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG