لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۲

کاهش ارزش ريال در مقابل دلار آمريکا


کاهش ارزش ريال در مقابل دلار آمريکا
کاهش ارزش ريال در مقابل دلار آمريکا

بنا بر گزارشهای رسیده از ایران دو روز پس از آنکه باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، قانون جديدی که می تواند بانک مرکزی و سيستم های مالی ايران را تحت فشار قرار دهد، امضاء کرد، ارزش ريال واحد پول ايران در مقابل دلار آمريکا به پايين ترين نرخ خود رسيد.

بازرگانان می گویند که ارزش ريال در مقابل دلار آمريکا تنزل کرد و در معاملات روز دوشنبه به حدود ۱۷ هزار ريال رسيد که اين نرخ نشان دهنده يک نزول ۱۰ درصدی در مقايسه با معاملات ارزی روز پنجشنبه گذشته است.

تحریمات جدید آمريکا، موسسات مالی که با بانک مرکزی ایران معامله می کنند را هدف قرار می دهد و در صورت اجرای کامل می تواند توانايی فروش نفت ايران در بازارهای بين المللی را تحت تاثير قرار دهد. اين گام، بخشی از فشارها جهت کاهش توانایی تهران برای تامین بودجه مالی برنامه های هسته ای و موشکی خود بشمار می رود.

ایالات متحده آمريکا و اتحادیه اروپا ادعا می کنند که ایران مخفیانه برای توسعه سلاح های هسته ای، تحت پوشش برنامه هسته ای غیرنظامی خود در تلاش است. ایران می گوید اهداف برنامه هسته ای آن کشور صلح آمیز است.

انتظار می رود اتحادیه اروپا تحریم های جديدی را در اواخر این ماه، که احتمالا شامل تحریم واردات نفت ایران ميشود نيز اعمال کند.

جمهوری اسلامی ايران، در واکنش به تحريمهای گسترده تر، تهديد به بستن تنگه هرمز، اين شاهراه خليج فارس به درياهای آزاد کرده است و می گويد چنانچه خريد نفت ايران تحريم شود، ايران اين آبراه را بر روی نفتکش ها خواهد بست. ناوگان پنجم آمريکا در بحرين اعلام کرده است که اجازه نخواهد داد اختلالی در روند کشتيرانی در اين تنگه بوجود آيد.

در همین حال، جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه اعلام کرد که موشک های زمین به دریای خود را در نزدیکی تنگه هرمز با موفقیت آزمایش کرده است.

ایران همچنين اعلام کرد که رزمايش ۱۰ روزه نیروی دریایی آن کشور در روز يکشنبه شامل آزمایش موشک های زمين به هوا با برد متوسط در روز یکشنبه بوده است.

XS
SM
MD
LG