لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۱

تقدیر وزیر ارشاد جمهوری اسلامی از «جامعه المصطفی»؛ صدور انقلاب به هزینه مردم ایران


وزیر ارشاد دولت رئیسی در جامعه‌المصطفی

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۲ از تلاش «جامعة المصطفی العالمیة» در «صدور انقلاب به سایر نقاط جهان» قدردانی کرد و گفت اقدامات این نهاد «مصداق جهاد فرهنگی» است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمدمهدی اسماعیلی در هفدهمین همایش «مدیران و نمایندگان جامعة المصطفی» در شهر قم کارنامه این «نهاد فرهنگی» را «اندوخته و سرمایه ارزشمند نظام اسلامی» دانست و گفت: «شبکه گسترده بین‌المللی این نهاد فرهنگی و انقلابی در نقاط مهم دنیا ایجاد شده و نیرو‌های تربیت‌یافته آن به صورت مستمر وارد چرخه توسعه منابع انسانی گفتمان انقلاب اسلامی می‌شوند.»

او با بیان اینکه «بخش مهمی از ماموریت‌های فرهنگی جهان اسلام در کشور‌های مختلف از طریق جامعةالمصطفی» انجام می‌شود افزود: «در تلاشیم تا درصدی از بودجه شرکت‌های دولتی و بانک‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت را جذب و در راه بسط تفکر دینی و فرهنگی هزینه کنیم.»

وزیر ارشاد جمهوری اسلامی در حالی وعده افزایش بودجه و توجه بیشتر به موسساتی همچون «جامعه المصطفی» و سازمان تبلیغات اسلامی را می‌دهد که در سالهای گذشته ردیف بودجه تعیین شده برای این دو نهاد، مورد انتقاد اقشار مختلف مردم واقع شده است.

سازمان تبلیغات اسلامی و جامعه‌المصطفی العالمیه دو نهاد با ماهیت دینی و مذهبی، به ترتیب ۲۳۰۰ و ۸۹۵ میلیارد تومان اعتبار در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ را به خود اختصاص دادند.

در لایحه بودجه ۱۴۰۱، جامعه‌‌المصطفی العالمیه نزدیک به ۵۷۷ میلیارد تومان بودجه گرفت و در سال ۱۴۰۰ نیز مبلغ ۴۶۵ میلیارد تومان از دولت کمک دریافت کرد.

یافته‌های «پایگاه داده‌های باز ایران» نشان می‌‌دهد در فاصله سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹ بیش از ۲,۵۰۰ میلیارد تومان از منابع عمومی کشور در اختیار این نهاد قرار گرفته است. رقمی که برابر با مجموع درآمد متوسط ۴۶ هزار خانوار ایرانی است.

براساس گزارش این پایگاه، مقایسه بودجه سالانه جامعه‌المصطفی با متوسط قیمت آپارتمان در شهر تهران حکایت از آن دارد که در فاصله سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹ در مجموع اعتباراتی به ارزش قیمت متوسط بیش از ۴۰۰ هزار متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در اختیار این نهاد قرار گرفته است.

مرکز «پایگاه داده‌های باز ایران» همچنین در گزارش خود تصریح کرد که مشخص نیست این حجم از منابع عمومی که به این نهاد اختصاص پیدا می‌کند، کجا و چگونه هزینه می‌شود.

گزارش رسمی از عملکرد جامعه‌المصطفی در دست نیست، اما مدیران آن مدعی‌اند در نتیجه فعالیت‌های این موسسه ۵۰ میلیون نفر در سطح جهان توسط جامعه المصطفی العالمیه شیعه شده‌اند.

جامعه المصطفی العالمیه هدف خود را «تربیت مجتهدان و عالمان و نشر و ترویج اسلام ناب محمدی» در جهان اعلام کرده است. این در حالی است که ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی، این موسسه را از «کانون‌های فعالیت‌های اطلاعاتی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» اعلام و آن را تحریم کرد.

این مرکز در سال ۱۳۸۷ از ادغام دو مجموعهٔ «سازمان مدارس و حوزه‌های علمیه خارج از کشور» و «مرکز جهانی علوم اسلامی» با دستور سید علی خامنه‌ای تشکیل شد.

XS
SM
MD
LG