لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

نامه ۵۵۰ معمار و روزنامه نگار به قوه قضائیه برای حفظ باغ ویلای نمازی در تهران


ویلای نمازی در شمال تهران
ویلای نمازی در شمال تهران

صدها تن از معماران و روزنامه نگاران حوزه شهر و میراث فرهنگی با امضای نامه‌ای خطاب به مقامات قضایی و شهردار تهران خواستار جلوگیری از اجرای تخریب باغ و ویلای نمازی شدند.

خبرگزاری خبرآنلاین روز دوشنبه ۱۸ بهمن نوشت که در این نامه که به امضای ۵۵۰ معمار و روزنامه نگار رسیده است از رئیس قوه قضائیه، دادستان کل کشور، رئیس دیوان عدالت اداری و شهردار تهران آمده است که باغ ویلای نمازی با هشت هزار متر مربع مساحت به همراه ساختمانی در بغداد تنها آثار جوپونتی، معمار ایتالیایی، در خاورمیانه است.

امضا کنندگان این نامه با بسیار مهم خواندن این بنا از منظر فرهنگی در جامعه بین‌المللی، از رای کمیسیون ماده ۵ تهران در موافقت با حجم عظیم ساخت و ساز «با تراکم حیرت آور هزار و صد درصد در قالب یک مجموعه تجاری و اداری و هتل چهل و شش طبقه» در این باغ انتقاد کردند.

در ادامه نامه آمده است: «همچنین دیوان عدالت اداری نیز حکم به خروج بنای مذکور از ثبت میراث فرهنگی داده است که به این ترتیب شاهد ویرانی قطعی آخرین باغ بزرگ غیرسفارتی شمیران و بنای با ارزش درون آن خواهیم بود.»

امضا کنندگان نامه در ادامه خواستار آن شده‌اند که کمیسیون ماده پنج رای پیشین خود را نقض کرده و مقامات قضایی نیز پرونده را برای بررسی دوباره و باطل کردن حکم تخریب بنا که از سوی مدیر کل وقت سازمان میراث فرهنگی صادر شده، به دادگاه ارسال کنند.

امضا کنندگان نامه آورده اند ابراز نگرانی کرده اند که مالک این بنا مجوز تخریب بنا را از شهرداری دریافت کرده و هر آن نسبت به تخریب آن اقدام کند.

ویلای نمازی در سال ۱۳۳۹ توسط جوپونتی، معمار سرشناس ایتالیایی در میان باغی چند هزار متری در محله نیاوران ساخته شد.

این ویلا در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده با رای کمیسیون ماده ۵ و دیوان عدالت اداری با خطر تخریب قرار گرفته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG